İş Dünyası

Home Office Çalışırken Yaşanan Durumlar

Salgın döneminde pek çok şirket home office çalışmaya başladı. Home office çalışmak nedir? Home office çalışanların edindikleri deneyimlere birlikte göz atalım.

Kovid 19 salgınıyla birlikte teması azaltmak için pek çok firma home office çalışma düzenine geçti. Home office çalışma, ofise gitmeden, uzaktan çalışma şeklinde sürdürülüyor. Trafik sorunu yaşamadan, kıyafet ütülemeden çalışmak pek çok kişi tarafından sevildi. Peki ya zor yanları? Ekşisözlük yazarlarına göre home office çalışmanın zorluklarına göz atalım.

Çocuklu anne olmanın zorlukları bitmiyor.

home office1

Çalışan anne olmak her zaman zordur. Ofiste işler bitince ev işleri başlar. Peki ya ev ofis olursa? O zaman işler hiçbir zaman bitmez.

Soğuk ama girince alışıyorsun.

home office2

Ofiste çalışmaya alışkın olanlar için evden çalışmaya alışmak biraz zorlayıcı olabiliyor. Kahve molaları, ofis sohbetleri vb kaybolunca azalan sosyallik, odaklanma zorluklarına neden olabiliyor.

Şu maili de atayım öyle yerim.

home office 3

O maili attınız, birkaç mail daha attınız. Ama hala yemek yemediniz. İşleri yetiştirmek isterken ara vermeyi unutabilirsiniz.

Özlenen ergonomi…

home office4

Uzun süre çalışmak için yeterli konfor yoksa bunun sonucu size vücut ağrıları olarak dönebilir.

Yöneticiyle toplantıdayken annenin getirdiği meyve tabağı.

home office5

Evde ofis disiplini sağlanabiliyorsa büyük kolaylık. Ancak böyle bir imkan yoksa annenizin çay bardağı uzatan eli kameranızın kadrajına girebilir, yöneticiniz yemeğin hazır olduğunu duyabilir. İzole bir alan sağlamakta yarar var.

Ya çalışmadığımı düşünürlerse diye paranoyaklaştık.

home office6

Maili hemen cevaplamadığında veya telefonu duymadığında gelen o korku hissi. Halbuki ofiste kahve molasındayken daha rahattın. Sabah trafiği çekmiyor oluşunun sefasını sürmeyi dene.

Hani fiber’dik?

home office7

Saatlerce uğraştın ve o mükemmel maili hazırladın. Tam gönderecektin ki internet koptu. Ya tüm emeklerin kaybolursa?

Meeting set edelim.

home office8

Ofiste birkaç dakikada çözülebilecek bir konu için konferans düzenlemek, başka bir konu için daha düzenlemek, konferansların bitmemesi, işi yetiştirmek için fazladan çalışma ve kapanış.

Performans değerlendirmesi yaparken akıldan geçen Palu ailesi.

home office9

Çalışmak için ayrı bir alan yoksa ve ev halkının ortak alanında çalışılıyorsa yaşanması muhtemel. Çalışırken tüm gündem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu