İş Dünyası

Honda Çalışanlarının Primlerine Vergi Şoku

Honda, Türkiye'deki fabrikasını kapatırken işçilerine 48 maaş ikramiye vermişti. İşçiler şimdi primlerine gelen vergi şokunu yaşıyor.

Türkiye’deki üretimine son vererek, fabrikasını kapatan Honda, işçilere 48 maaşa kadar ikramiye vermişti. Primlerini almak isteyen işçiler vergi şoku yaşadı. Primlere yüzde 30’u aşan vergi kesintisi yapıldı.

Türkiye’deki fabrikasını kapatan Honda, işçilerine 48 maaş ikramiye vermişti. Bankaya giden işçiler vergi şokuyla karşı karşıya kaldı.

Son Honda Civic’i üretim bandından indirerek Türkiye sayfasını resmen kapatan Honda, işçilerine 48 maaşa varan prim vermişti.

Honda fabrikasında çalışan 1200 personelin kıdem tazminatlarının yanı sıra her bir çalışanına Cumhuriyet altını hediye etti. Aynı zamanda Honda, 10 yıldan az çalışanlara 40 maaş, 10 yılı aşkın çalışanlarına ise 48 maaş ikramiye verdi.

Ancak Honda işçileri Türkiye’deki vergi sisteminin son kurbanı oldu. İşçiler ikramiyeleri almak için bankaya gittiklerinde “şoka” uğradı. İşçiler gelirlerindeki artışın bir üst dilime çıktığı için yüzde 30’u aşan bir oranda vergi kesildiğini öğrendi.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Honda işçilerinin ikramiyesinin yüzde 30’u vergiye gitti. Bu sorun tüm işçileri ilgilendiriyor aslında. İşçiler toplusözleşmeden sonra vergi dilimlerinin yükselmesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz hem asgari ücretten hem de asgari ücret kadar olan ücretlerden vergi kesintisi olmaması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin üzerindekilerden de yüzde 10 alınmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu