İş Dünyası

İş Dünyasının Başı Spam Maillerle Dertte

İş maillerine izinsiz atılan spam reklam mailleri kullanıcıları canından bezdiriyor. Spam mail atan firmalar hangileri?

6563 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60’ıncı maddesi gereğince 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren tüketicilere ve kullanıcılara izinsiz olarak gönderilen SMS ve e-postalar için cezai yaptırımlar uygulanıyor. Yoğun iş gündemi içerisinde her gün yüzlerce maile dönüş yapmak zorunda olan iş insanları bir de istemedikleri halde ısrarla mail gönderen markalardan şikayetçi.  Birçok maili daha önce hiç duymadıkları marka ürün veya hizmetler nezdinde alan kullanıcılar maillerin içerisinde abonelikten çık butonu olmamasından veya remove mailleri atmalarına rağmen halen ısrarla spam mail almalarından da şikayet ediyor. Oysa kanun gereği maillerin içerisinde bu butonun olması bir yana mail göndermeden önce kullanıcının izninin alınması gerekiyor.

Spam mail nedir?

Kullanıcıların istekleri dışında toplu olarak aynı anda yüzlerce mail adresine atılan reklam ve pazarlama içerikli maillere spam mail adı veriliyor.

Toplu mail gönderen firmalar mail adreslerini nasıl elde ediyor? 

Mail adreslerini elde etmenin birden çok yöntemi var. Perakendeden bankacılık sektörüne, fuar organizasyonundan fırsat sitelerine kadar birçok şirket kampanyalardan haberdar etme gerekçesi ile mail ve telefon bilgilerini alıyor. Bazı firmalar bunu sadece verilen izin doğrultusunda düşük frekanslarda kampanyalardan haberdar etmek için kullanırken kötü niyetli firmalar ise pazarlama amaçlı çok fazla sayıda mail yollamanın yanında söz konusu veri tabanını başka şirketlerle de paylaşıyor. Hatta veri tabanındaki müşterileri para ile satan firmalar bile var.

İş dünyası mailleri Linkedin’den toplanıyor 

İş dünyası içerisinde bulunan kişilerin aktif maillerinin toplanmasının en bilinen yöntemi ise Linkedin. Linkedin üzerinden profil oluşturan mail avcıları kişilere davetiye gönderiyor. Sizi profesyonel ağıma eklemek istiyorum mesajıyla gelen davetleri kabul eden kullanıcılar mail ve telefon bilgilerini karşı tarafla paylaşmış oluyor. Uzmanlar bu nedenle Linkedin üzerinden tanımadıkları kişilerden gelen talepleri filtreleyerek kabul etmeleri yönünde uyarıyor.

Linkedin yanında iş insanlarının katıldığı birçok fuar ve organizasyonlarda alınan bilgilerin de katılımcıların isim şirket ünvan ve iletişim bilgilerini içeren datalarının da spam maili satan firmalar arasında el değiştirdiği de biliniyor.

Spam mail atan markalar hangileri?

Özellikle İK Magazin’e gelen şikayet mailleri doğrultusunda kullanıcıları bezdiren ve izinsiz spam mailleri atan markalardan bazıları şu şekilde;

 • Wisdom Akademi
 • Kişisel Gelişim ürünleri Marketi – Etkili Konuşma ve Diksiyon eğitimi
 • Rusça Dil Akademisi – TEMEL RUSÇA EĞİTİM DVD
 • ARES İNGİLİZCE AKDEMİSİ EĞİTİM ÜRÜNLERİ
 • KARYA DIŞ TİCARET EĞİTİMLERİ
 • Ülke Müşavirlik
 • Event Suite
 • Workitive Türkiye
 • Koli Fabrikası koli.comtr
 • Diksiyon Akademisi
 • BSP Group
 • Yöneticilik Gelişim Ürünü
 • Çarpım Tablosu Oyunu
 • YÖNETİCİLİK EĞİTİM MERKEZİ – LİDERLİK VE ETKİN YÖNETİCİLİK EĞİTİMİ / DVD
 • MUHASEBE EĞİTİMİ DOKÜMAN SİTESİ
 • İNSAN KAYNAKLARI KARİYER HİZMETLERİ SİTESİ
 • 212 Medya
 • WES Organizasyon
 • WA Executive Events
 • Kristal Hotel Antalya

Spam mailler nasıl şikayet ediliyor?

Talep dışında mail ve sms gönderimlerini şikayet etmek için BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’nın sitesi kullanılabiliyor.

Spam mailler şu adresten şikayet edilebiliyor;

http://tiss.gtb.gov.tr/gtb/giris.xhtml

Spam mail atan şirketlere ne gibi yaptırımlar var?

Kullanıcıların izinleri doğrultusunda spam reklam mailleri atan şirketlere para cezası veriliyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

13 Yorum

 1. BSP Group Core Teamtalks, EXCEL Satınalma Semineri, Aşan Danışmanlık, 212 MEDYA daha bir sürü spam mail var bunlar sadece dün gelenler. Hiçbirine mail adresimi vermedim. Sürekli sahte isimlerle mail yolluyorlar.

 2. bsp group un yeni spam ismi wes organizasyon olarak güncellenmiş tebrikler. adamlar spam atmak için ayda bir yeni firma kuruyorlar

 3. Şu karya mıdır kayra mıdır ben de o firmadan çok şikayetçiyim.. Umarım bunu okurlar; ALANINIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR İŞİM OLSA VE DÜNYADA TEK OLSANIZ BİLE, SIRF BU TACİZ MAİLLERİNİZDEN ÖTÜRÜ SİZİ TERCİH ETMEYECEĞİM.. Ya bu reklam vs. değil, resmen tiksindiriyorlar kendilerinden.. Embesilin biri herhalde dedi ki bunlara, reklamın iyisi kötüsü olmaz, marka tanınırlığı vs. YA BU BÖYLE BİRŞEY DEĞİL EMBESİLLER !! ALLAH CEZANIZI VERSİN DEDİRTİYOR SADECE.. BELA, CEZA VS. OKUTMAK İSTİYORSANIZ, 7 CEDDİNİZE SÖVDÜRMEK HOŞUNUZA GİDİYORSA DEVAM EDİN DEVAM.. HER MAİLİNİZDE SÖVDÜĞÜME EMİN OLABİLİRSİNİZ.. Bir de maillerinin sonuna farklı rakamlar eklemişler, engelleseniz dahi devam ediyor gelmeye.. Ama korkmayın, ben de aynı şeyi yapıyorum; şu anda 1256065325 CEDDİNİZDEYİM

 4. Wisdom Academy diye bir şirket var. Sürekli spam gönderiyorlar. Bi bitmediniz kardeşim yaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu