İş Yerinde Sigara İçmek İşinizi Kaybetmenize Neden Olabilir

Daha sağlıklı bir yaşam için sigara ile mücadele devam ederken iş yerleri de konuyla ilgili çeşitli aksiyonlar alıyor. İş yerinde sigara içen çalışanrın durumu sağlık nedenlerinin dışında İSG başlığı altında da değerlendiriliyor. Peki iş yerinde sigara içilmesiyle ilgili örnek olaylar neler? Sigara içmekte ısrar eden çalışanların yasal hakları neler? İşte detaylar;

İş yerinde çalışanların sigara içmesiyle ilgili olarak Yargıtay kararları olayı iş güvenliği açısından ele alıyor. İş yerinde sigara içmekte ısrarcı olan bir çalışanın tutumuyla ilgili örnek bir olayda Yargıtay 7. Hukuk Dairesi Esas No:2015/4672 Karar No:2015/7580 Karar Tarihi:28.04.2015 ile iş yerinde sigara içen işçinin iş sözleşmesini fesheden işvereni haklı bulmuş ve bunu haklı nedenlerle fesih olarak kabul edip işçinin kıdem ve ihbar tazminatları alamamasını onaylamıştı. Dava konusu iş yerinin bir kağıt fabrikası olması ve yangına elverişli olduğu gerekçesiyle işverenin iddiası geçerli kabul edilmişti.

Söz konusu emsal kararda fabrika içine sigara, çakmak, kibrit gibi yanıcı maddelerin sokulmasının yasak olduğu gerekçesiyle işçinin kendi isteği veya kuralları dikkate almaması yüzünden iş güvenliğini tehlikeye düşürmesi bendine uyduğundan kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmişti.

TUVALETTE SİGARA İÇMEK DE İŞİNİZİ KAYBETMENİZE SEBEP OLABİLİR

Başka bir örnekte ise iş yeri tuvaletinde sigara içen işçinin işten çıkarılması haklı nedenlerle değil ancak geçerli fesih kabul edilmiş, iş sözleşmesinin feshi geçerli bulunurken ihbar ve kıdem tazminatlarının işçiye ödenmesi yönünde karar alınmıştı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Esas No. 2013/10378 Karar No. 2015/7303 ve 18.2.2015 tarihli kararda, olayın iş güvenliği ile ilgili bir tehlike oluşturmaması sebebiyle tazminatsız işten kovulmanın mümkün olamayacağı ama işçiyi işten çıkarmak için geçerli sebep olduğu açıklanmıştı.

Özetle iş yerinde sigara içmek işinizi kaybetmenize sebep olabilir ancak kıdem ve ihbar tazminatı alıp alamayacağınızı iş güvenliği unsurları belirler.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı