İş Dünyası

İşveren 2,5 TL’lik Asgari Ücret Desteğini Bekliyor

Her yıl mart ayında çıkarılan yasal düzenleme ile hayata geçirilen asgari ücret desteği, bu yıl haziran ayı ortası gelmesine rağmen henüz netleşmedi.

İşveren 2,5 TL’lik asgari ücret desteğini bekliyor. Henüz asgari ücret desteğinin netleşmemesi işvereni düşündürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Ocak-Mart döneminde yapılan düzenlemede, bu yıl haziran ayının ortalarına gelinmesine rağmen henüz bir adım atılmış değil.

Asgari ücrete yapılan yüzde 30 civarındaki artışın, işverene olan yükünü azaltmak amacıyla ilk kez 2016 yılında başlayan asgari ücret desteği o dönemden bu yana aralıksız olarak veriliyor. Ancak her yıl mart ayında çıkarılan yasal düzenleme ile hayata geçirilen destek, bu yıl haziran ayı ortası gelmesine rağmen henüz netleşmedi. 2020 yılı sonunda yeni asgari ücret belirlenirken yapılan açıklamada, 2021 yılında asgari ücret desteğinin devam edeceği kaydedilmişti.

İstihdama yönelik 22 aynı teşvikin uygulandığı Türkiye’de buna yönelik sadeleştirme çalışmaları yapılacağı belirtilirken, bu 22 kalemden birisini oluşturan asgari ücret desteği belirsizliğini koruyor.

Asgari ücret desteği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa eklenen geçici maddeler aracılığıyla veriliyordu. Bu kapsamda 2016 yılı desteği 14 Ocak, 2017 desteği 18 Ocak, 2018 desteği 21 Mart, 2019 desteği 19 Ocak ve 2020 desteği 25 Mart’ta yayınlanan yasal düzenlemelerle hayata geçirilmişti.

TBMM’ye sunulan bir düzenleme henüz yok

Şu ana kadar 5 kez verilen asgari ücret desteği en geç Mart ayında kanunlaşmıştı. Ancak 2021 yılına ilişkin desteğin önceki yılla aynı olacağına ilişkin açıklama 2020 yılı sonunda yapılmıştı. Yani sigortalı başına günlük 2.5 aylık 75 liralık destek sağlanacağı ve bu kapsamda yaklaşık 7 milyar liralık ödeme yapılacağı kaydedilmişti. Şu ana kadar TBMM’ye bununla ilgili sunulmuş bir teklif bulunmuyor.

2020 yılına ilişkin asgari ücret desteği, geçen yıl mart ayında kanunlaştırılmış ve üç aylık mahsup işlemi toplu olarak yapılmıştı.

DÜNYA’ya bilgi veren kaynaklar, şu ana kadar belli olmayan destek yanı sıra çok sayıda işverenin SGK’ya prim ödemekte zorlandığını belirterek, destekten yararlanma hakları olmasına rağmen, hakları olduğu halde işyeri kapanan esnafın da bundan hiç yararlanamayacağını kaydettiler.

Kaynaklar, yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa, Kısa Çalışma Ödeneği desteği ile nakdi ücret desteğinin 30 Haziran itibarıyla sona ereceğine dikkat çektiler. Bu desteklerin uzatılması için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunuyor. Ekonomi yönetiminin, bu desteklerin süresini uzatmaya karar vermesi halinde, asgari ücret desteğinin de bunların yapılacağı yasal düzenlemenin içinde yerleştirilebileceği kaydediliyor.

Kaynak: Dünya gazetesi

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu