İş Dünyası

İşverenlerden Uyarı “Aşı Olmayan İşe Gelmesin”

Aşı karşıtı çalışanlara işverenlerden uyarı geldi. İşyerlerine dönüşün başladığı bu günlerde işverenler "Aşı yaptırmayan işe gelmesin" çağrısı yaptı.

İş dünyasında çalışanlara aşı tartışmaları sürerken, çok dikkat çeken bir uyarı geldi. ABD’de FDA’nın Pfizer/BioNTech aşısına tam kullanım onayı vermesinin ardından çalışanlar için katı kurallar konulmaya başlandı.

ABD’deki resmi kurum ve özel şirketler Kovid-19 aşısı olmayı reddeden çalışanlar için her geçen gün yeni katı kurallar açıklıyor.

Başkan Joe Biden’ın aşı konusunda katı tutumu şirketlerin kararlarına destek oldu. Biden, özel şirketleri çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmeye davet etmişti.

New York’taki birçok finans şirketi aşı karşıtı çalışanlarına karşı harekete geçti. Goldman Sachs Group Inc., çalışanlarındanaşı olduklarını kanıtlayan bir belge sunmalarını talep ederken, Deutsche Bank AG çalışanlarına ofise gelebilmeleri için iki doz aşı olmaları gerektiğini açıkladı.

200 dolar kesinti

ABD’nin en büyük eczane ve perakende zinciri CVS Health Corp. bu hafta yaptığı duyuruda, Kovid-19 aşısını zorunlu kılarken, Delta Havayolları 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, aşı olmayı reddeden çalışanlarından yaptırım olarak aylık 200 dolar keseceğini duyurdu.

Enerji şirketlerinde de benzer kararlar alındı. Chevron Corp. ve Hess Corp. personeline aşı olunmasına ilişkin şirketin aldığı yeni kuralları bildirdi.

Özel sektör dışında, ABD’deki 19 eyalette kamu çalışanlarına aşılanmamaları halinde düzenli olarak testten geçmeleri zorunlu kılındı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu