İş Dünyası

Kentsel Dönüşüm’de Yarısı Bizden Kampanyası İle İlgili Merak Edilenler

TOKİ Yarısı Bizden kampanyası ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. İşte ilk detaylar;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından koordine edilecek olan Kentsel Dönüşüm TOKİ Yarısı Bizden kampanyasının detayları, evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyerek depreme dayanıklı hale getirmek isteyen yüzlerce hak sahibi tarafından merak ediliyor. Yapılan ilk açıklama kapsamında kampanya dahilinde başvurular arasından seçilecek 200 bin binanın TOKİ tarafından 2 yıl içerisinde yıkılıp yeniden yapılması ön görülüyor. Başvuru sayısının 200 bini aşması durumunda kura çekimi yapılacak.

Yarısı bizden kampanyası ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını araştırdık.

Yarısı Bizden Başvuru Tarihleri ne zaman?

Yarısı bizden kampanyası kapsamında başvurular 26 Nisan 2023 tarihinde başlamış olup 29 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek.

Yarısı Bizden Başvuru Süreci nasıl?

Başvurular hane sahipleri tarafından e devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Mevcut binada 1 kişinin bile başvuru yapması kuraya girebilmek için yeterli olacak. Fakat alınan bilgiye göre ilgili binadan ne kadar fazla başvuru yapılırsa kura sonrasında binanın seçilerek yapılması olasılığı daha yüksek olacak.

Yarısı Bizden Başvuru Koşulları neler?

Kat malikleri kendi e devlet şifreleri üzerinden yarısı bizden kampanyasına başvuru yapabilecek. Başvuru aşamasından sonra çekilecek kurada ilgili binanın çıkması halinde öncelikle binada 2/3 oranında çoğunluğun sağlanıp sağlanmadığına bakılacak.

Yarısı Bizden Kira Taşınma Yardımı

Yarısı bizden kampanyasından yararlanacak mülk sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan biri de kampanyadan yararlananların kira yardımı alıp almayacağı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşümde ‘Yarısı Bizden’ kampanyası kapsamında yapılacak konutların en geç 2 yıl içinde teslim edileceğini, hak sahiplerine 10 bin 500 lira taşınma, 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacağını söyledi.

Yarısı Bizden Yararlanma Koşulları Neler?

Yarısı bizden kampanyasından yararlanma koşullarının başında mülk sahiplerinin e devlet üzerinden başvuru yapmış olması geliyor. Kampanya başvuru sürecinin sona ermesinin ardından kuralar çekilecek. Kuraların çekilmesinin ardından kurada çıkan binalar için saha ekipleri inceleme yapacak. Binanın dayanıksız raporu olması, binada 2/3 çoğunluğun sağlanmış olması ve binanın kaçak katlarının olmaması koşullarının ilk etapta aranan şartlar arasında yer alması bekleniyor. Binanın mevcut belediye tarafından ekstra bir imar artışı varsa bu imar artışı olan tutar toplam inşaat maliyet tutarından düşülecek şekilde ortaya çıkan maliyet 2 ye bölünerek mülk sahiplerinden talep edilecek.

Yarısı Bizden Maliyet Fiyatları Neler?

Yarısı bizden kampanya dahilinde ilk aşamada ön görülen maliyetler 2+1 daireler için 1,5 milyon 3+1 daireler için 1,8 milyon olarak açıklandı.

Yarısı Bizden Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Yarısı bizden kampanyasında ödeme planı şu şekilde olacak;

Hak sahipleri TOKİ tarafından yapılacak inşaatların ödemelerini 10 yılda TÜFE’ye endeksli veya memur maaş katsayısı, hangisi düşükse onun üzerinden ödeyecekler. İsterlerse 0,79 vade farkıyla 10 yıla kadar sabit kredi kullanabilecekler.

Kredilerin Halkbank üzerinden kullandırılacağı ön görülüyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu