İş Dünyası

Küresel İşsizlik 2024’te Büyüyecek

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2024'te küresel işsizliğin artacağını duyurdu. Küresel işsizlikle birlikte büyüyen sosyal eşitsizliklerin endişe verici düzeye çıktığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), “Dünya İstihdam ve Sosyal Görünümü: 2024 Eğilimleri” başlıklı raporunu yayınladı. Rapora göre, küresel işsizlik oranı 2022’deki yüzde 5,3’ten geçen yıl yüzde 5,1’e gerilerken, iş gücü piyasaları ekonomik zorluklara rağmen direnç gösterdi. Ancak yeni kırılganlıklar ve ardı ardına gelen krizler, sosyal adalete olan umutları zayıflatarak endişe yaratıyor. Raporda ayrıca, G20 ülkelerinde net gelirlerin azalması, iş açığı ve gelir eşitsizliğindeki farklılıklar, yaşam standartlarının düşmesi gibi faktörlerin, iş gücü piyasasındaki dengesizlikleri ve sosyal adaleti olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Raporda, gelir eşitsizliğinin arttığına ve reel harcanabilir gelirdeki düşüşün ekonomik toparlanma açısından olumsuz bir işaret olduğuna vurgu yapıldı. İş gücü piyasasındaki dengesizliklerin devam ettiği belirtilerek, toplumsal cinsiyet farkının özellikle yükselen ve gelişmekte olan ülkelerde hala önemli olduğu ifade edildi.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu