İş Dünyası

Personeli Ofise Dönmeye Zorlamak Güvene İhanettir

İngiliz bankası HSBC’nin CEO’su Noel Quinn, personelin pandemi sonrasında zorunlu olmadıkça haftanın beş günü ofise çağırmanın doğru olmadığını söyledi.

HSBC CEO’su Noel Quinn, Kovid-19 sonrasında 210.000 çalışanını ofise geri dönmeye zorlamanın çalışanların “güvenine ihanet” olacağını ve personelinin %70’inin esnek çalışmayı sürdürmek istediğini söyledi.

Financial News’in haberine göre, 2021 Sibos Konferansı’nda konuşan Quinn, Londra’daki Canary Wharf merkezlerinde son haftalarda tam kapasitenin %40’ına yakını geri dönmüş olsa bile, personelin ofise tam zamanlı olarak geri dönmesini zorunlu tutma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Quinn, “Eğer arkamı dönüp ‘Artık evden çalışmanıza güvenmiyorum, haftanın beş günü size ihtiyacım olmasa bile, haftanın beş günü hepinizi ofise geri istiyorum’ dersem, bu güvene ihanet olur” dedi.

Dev Wall Street bankalarında personelin ofise dönmesine yönelik baskının devam etmesine karşın, HSBC salgının başlarından bu yana hibrit bir çalışma ortamını sürdürme olasılığının yüksek olduğunu söyleyen bankalar arasındaydı. İngiliz bankası, hibrit çalışmaya geçişinin bir sonucu olarak ofis alanını azaltıyor ve bankanın gayrimenkullerini 2021 sonuna kadar %20 ve önümüzdeki yıllarda ise %40 oranında azaltmayı planlıyor.

Banka şimdiden Canary Wharf merkezindeki 42. katını yönetim birimini tasarrufa ayırdı. Quinn de dahil olmak üzere bankanın en tepe yöneticileri ofis alanlarını değişmeli olarak kullanıyor.

Quinn konuyla ilgili açıklamasında, “İnovasyon için gerekli olan yaratıcılık anlamında ofis çalışmalarına ve takım çalışmasına inanıyorum. Bu nedenle personelin ofiste olmasını ben de istiyorum. Ancak iyi bir neden olmadan personelin haftanın beş günü ofise gelmesini talep etmem gerekiyor mu? Hayır. Ben personelime güveniyorum” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu