İş Dünyası

Trendyol Çalışanlarından Düşük Zam Eylemi

Trendyol'da kendi araçlarıyla çalışan teslimatçılar, düşük zam gerekçesiyle kontak kapattı.

Yapılan zamdan memnun olmayan Trendyol teslimatçıları kontak kapattı. İstanbul’da aracıyla kendi namına çalışan sözleşmeli Trendyol teslimatçıları aldıkları zamdan memnun kalmadı.

Ücret zammını düşük bulan teslimatçılar Maslak’taki merkeze giderek kontak kapattı.

Trendyol ile şirket adına sözleşmeli olarak kendi araçlarıyla dağıtım yapan çalışanlar arasında zam uyuşmazlığı yaşandı.

Kendi araçlarıyla 1 yıl sözleşmeli olarak dağıtım yapan çalışanlar, paket başına ücret 4 TL’in biraz altındayken 4.72 TL+KDV’ye çıkarıldığını, yüzde 11 oranında yapılan zammı yeterli bulmadı.

BloombergHT’nin haberine göre araçlarıyla dağıtım yapanların aylık geliri bu zam oranıyla 9 bin TL’den 10 bin TL’ye çıktı. Ancak mazot, sigorta, bakım masrafı ve vergi çıkarıldığında kendilerine kalan net tutar 4 bin TL dolayında oldu. Çalışanlar, paket başı ücretin 6 TL+KDV’ye yükseltilmesini talep etti.

Trendyol’dan açıklama

Trendyol kaynakları ise sözleşme imzalanıp araçlarıyla kendi hesabına çalışanlarla minimum 1 yıllık sözleşme yapıldığına dikkat çekti. Bu grubun hak edişlerine yüzde 22 zam yapıldığı ifade edildi.

Trendyol kaynakları, söz konusu grubun daha önce piyasa ortalamasının yaklaşık iki katı ücret aldığını kaydetti. Dağıtılan paket sayısına göre yapılan ödemenin ardından çalışanlar arasında ücreti 10 bin TL’nin altında olan kalmadığı da belirtildi.

Trendyol ile sözleşmeli olarak kendi araçlarıyla dağıtım yapan yaklaşık 8 bin kişi olduğu, ayrıca motokuryeyle dağıtım yapanların sayısının ise 9 bin dolayında olduğu vurgulandı. Uyuşmazlığa neden olan zammın ise sadece araçlarıyla dağıtım yapanları kapsadığı kaydedildi.

Kaynak: BloombergHT

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu