İş Dünyası

Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektör Sayısı Artırılıyor

TBMM'deki torba kanun düzenlemesine göre raha önce yiyecek-içecek sektörüne verilen ücretsiz izin desteğinin kapsamı genişletiliyor.

Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı artırılıyor. TBMM’de görüşmeleri devam eden torba kanun düzenlemesinde, daha önce yiyecek-içecek sektörü için getirilen ücretsiz izin desteğinin kapsamı genişletiliyor. Kaplıcalar, internet kafeler, güzellik salonları, düğün salonları, spor tesisleri de ücretsiz izin desteği verilecek sektörler kapsama alındı.

Bu sektörlerde çalışıp nisan ve mayıs ayında aylıksız izne ayrılanlara bin 500 lira destek ödemesi yapılacak. Nisan ve mayıs sosyal güvenlik primleri de İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.

Verilen bir önerge ile son çıkarılan genelge ile faaliyetleri durdurulan sektörlerdeki personel için de 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme yapılacak.

Teklifin ilk halinde yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösterip; 2021 yılı Mart ayında hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan ve nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara, 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme yapılması öngörülüyordu. Ayrıca halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

Destekten yararlanması için listeye yeni giren alanlar:

-İnternet kafelerin faaliyetleri
-Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri
-Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri
-Bilardo salonlarının faaliyetleri
-Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi
-Oyun makinelerinin işletilmesi
-Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (sağlık bakım hizmetleri hariç)
-Hamam sauna vb. yerlerin faaliyetleri
-Kaplıca ılıca içmeler spa merkezleri vb. yerlerin faaliyetleri (konaklama hizmetleri hariç)
-Zayıflama salonu masaj salonu solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (form tutma salonlarının ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç)

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu