İş Dünyası

Yapay Zeka Yüksek Maaşlı Çalışanları İşsiz Bırakmaya Devam Ediyor

Washington Post, sohbet robotu ChatGPT yüzünden işlerini kaybeden çalışanlarla yaptığı röportajları yayımladı. 

ChatGPT gibi yapay zeka teknolojileri çalışanları işsiz bırakmaya hızla devam ediyor. Yeni yayınlanan istihdam verilerine göre geçen ay ABD’de yaklaşık dört bin kişi yapay zeka nedeniyle işlerini kaybetti. Yapay zekanın dünyada milyonlarca kişinin işini elinden alacağı beklentisi giderek gerçeğe dönüşüyor. Washington Post gazetesi, yapay zekanın yükselişiyle işlerini kaybedenlerin hikayelerine yer verdiği haberde, birçok alanda trendin giderek büyüdüğünü gösterdi.

Bu hikayelerden birisi ise San Franciscolu 25 yaşındaki metin yazarı Olivia Lipkin’in başına geldi. Çalıştığı şirkette yapay zekanın kullanımı üzerine tartışmaların başlamasının ardından işlerinin azaldığını, bir süre sonra da işten çıkarıldığını belirtti. Patronlarının ChatGPT kullanmanın daha ucuz olduğu yönündeki yazışmalarını görünce işten çıkarılma nedenini anladığını belirten Lipkin, artık köpek gezdirerek para kazandığını ifade etti.

Asıl Tehlike Yaklaşıyor

Sohbet robotu ChatGPT ve görüntü üreten Dall-E gibi teknolojiler son dönemde yazılı, sesli ve görüntülü içeriklerin üretiminde giderek yaygınlaşması ile çalışanları daha kötü günler bekliyor. Bazı uzmanlar bunun yanlış bilginin yayılması gibi tehlikelerine dikkat çekse de ekonomistler yapay zekanın gelecek yıllarda milyonlarca kişinin işini yapabileceğini öngörüyor.

Çeşitli ülkelerde özellikle pazarlama ve sosyal medya alanında birçok görevi üstlenen yapay zeka uygulamaları, bazı uzmanlara göre yazı yazmada insan kadar yetenekli değil ve zaman zaman yanlış ya da taraflı bilgileri yayabiliyor. Ancak Washington Post, birçok şirketin harcamaları düşürmek için kaliteden ödün vermeye razı olduğunun altını çiziyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu