İş Dünyası

Yaşanan Kriz Akbank Çalışanlarını Nasıl Etkiliyor?

Akbank'ta 'sistem sorunu' olarak açıklanan kriz, müşterileri olduğu kadar çalışanları da yoğun stres altında bıraktı.

Türkiye’nin bankacılık sektörünün köklü kuruluşlarından olan Akbank’ta sistem çöktü. Şubelerin yanısıra ATM, POS, mobil ve internet bankacılığındaki işlemleri yapılamaz hale geldi. Müşteriler uzun süre mağduriyet yaşarken, ATM’ler ancak 39 saat sonra hizmete sokulabildi.

Bankacılık faaliyetleri tamamen duran ve müşterilerine hizmet veremeyen Akbank’ta çalışanlar da büyük stres altında kaldı. Krizi yönetmeye, müşterilerini rahatlatmaya çabalayan çalışanlar, zaman zaman gergin anlar yaşadı. Çağrı merkezine gelen yoğun telefonların yanı sıra şubelere ulaşarak hesabını kullanmak isteyenlerin gergin bekleyişi Akbank çalışanlarını da çaresiz bıraktı. Banka krizle ilgili kamuoyuna ard arda açıklama yaparak bilgilendirmeye çalışsa da müşteriler hesaplarına ulaşamadıkları için Akbank çalışanları ile sık sık gergin tartışmalar yaşandı. Sistem güncellemesi ile başlayan krizin, kısa sürede bankanın tüm faaliyetlerini durdurduğu öne sürüldü.

Biz saldırmadık açıklaması

Bankaya siber saldırı yapıldığına dair iddialar gündemde yer aldı. Hatta dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, “Akbank’a biz saldırmadık” şeklinde bir açıklamada bulundu. Akbank krizle ilgili şu açıklamayı paylaştı: “Bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir. Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.”

Tüm hizmet kanallarında yaşanan erişim sorunu nedeniyle Akbank, çalışanlarına bir e-posta atarak bilgilendirme yaptı. Müşterilerine nasıl davranmaları gerektiği ifade edildi. Banka çalışanlarına gönderilen e-postada müşterilerin mağduriyet yaşamaması için alınan önlemler sıralındı.

Çalışanlara ne olacak?

Akbank krizi sosyal medyada ve platformlarda da çok konuşulanlar arasına girdi. Ekşisözlük’te açılan “Akbank çalışanları ve yöneticilerinin stres seviyesi” başlığının altına onlarca yorum geldi. Yorumlarda Türkiye’nin bankacılık tarihinde böylesine büyük bir krizin ilk kez yaşanmasına vurgu yapılırken, sürecin sebepleri ve ardından yaşanabilecekler tartışılıyor. Krizin sorumlularının kim olduğu ve bankanın o çalışanlar hakkında nasıl bir tasarrufta bulunacağı da merak edilenler arasında yer alıyor.

Yaşanan krizin etkisinin sadece bugünlerde değil ilerleyen zamanda da çalışanlarda yoğun bir stres yaratacağı öne sürülüyor. Bunun da nedeni kriz ardından yaşanabilecek müşteri kaybının önüne geçmek ve hedeflerin tutturulması için çalışanlara yapılacak yoğun çalışma temposu olarak ifade ediliyor.

 

 

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu