İş Dünyası

Yönetim ve Liderlik Trendleri 2021

Yönetim ve liderlik trendleri nasıl değişti? Yeni yönetim trendleri neler?

Pandemi salgını, tüm dünyada iş hayatını deyim yerindeyse kökten değiştirdi. Tüm dünyada şirketler yönetim anlayışlarını operasyonel yapılanmalarını ve iş yapış şekillerini değiştirmek zorunda kaldı.

Şüphesiz COVID 19 Pandemi salgını sonrası en popüler değişimlerden biri hibrit çalışma modeliydi. Hibrit çalışma kapsamında şirketler yarı ofisten yarı uzaktan çalışma anlayışlarını benimsedi. Hibrit çalışma şirketler ve çalışan açısından bir anlamda iş hayatının dinamiklerini değişmesine neden oldu.

Peki küresel bazda yeni liderlik ve yönetim trendleri neler? Güncel liderlik ve yönetim trendleri şunlar;

Yetkilendirme ve İnisiyatif

Yeni çalışma modelleriyle birlikte yönetim kademesinde en temel değişikliklerden biri yetkilendirme ve inisiyatif verme oldu. Yeni dönemde hiyeraşik düzenler eskisine nazaran zayıflarken uzaktan çalışan çalışanları pek çok konuda yetkilendirmek onay mekanizmalarını azaltarak onlara insiyatif verme popüler bir yönetim kültürü haline geldi. Uzaktan çalışma sisteminde iletişim trafiği oldukça fazla olduğundan işlerin daha hızlı yürümesi için artık daha etkin ve daha yetkin çalışanlar felsefesi benimseniyor.

Kişiselleştirilmiş Motivasyon

Çalışma hayatında yaşanan hızlı değişikliklerle kurulan yeni düzende, takım çalışmaları eskisine kıyasla biraz daha arka planda kaldığından, küresel bazda yükselen yeni trend, takım başarısını arttırmak için bireysel başarının önemi oldu. Bu nedenle takım içerisindeki ekip üyelerinin her birinin bireysel motivasyonlarını arttırmak ve onları daha fazla verimli hale getirmek önem kazandı. Özellikle Avrupa’da şirketler, iç iletişim fonksiyonlarını daha etkin kullanarak çalışanlarıyla daha sık ilişki kurmaya çalışırken liderler ve takım arasındaki ilişkiyi de sıcak tutmayı amaçlıyor.

Lider İletişimi

Kuşak farklılıkları nedeniyle şirketlerde artık y ve z kuşağı, çok daha etkin olmaya başladı. Yeni kuşağın en büyük beklentisi ise iletişim. Yeni jenerasyonlar gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya mecralarında ilham alacakları liderleri yakından takip ediyor. Liderlerin yaklaşımlarını, hayat görüşlerini ve hayal güçlerini görmek istiyorlar. Yeni dönem liderlik trendlerinden en önemlisi olan lider iletişimi ile ilgili detaylı bilgiyi lider iletişimi nasıl yapılır? isimli içerikten okuyabilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu