İş Dünyası

Yükseköğrenimli Kadınlarda İşsizlik Oranı Çok Yüksek

BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Türkiye'deki yükseköğrenim görmüş kadın işsiz sayısındaki artışa dikkat çekti.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Türkiye’de 2021 yılı 3. çeyrek işsizlik oranlarını değerlendirirken yükseköğrenimli kadın işsiz sayısına dikkat çekti.

BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, 3. çeyrek işsizlik verilerini değerlendirdiği konuşmasında, yükseköğrenim görmüş kadınların “inanılmaz yüksek” bir işsizlikle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Bloomberg HT’ye konuk olan BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Türkiye’de 2021 yılı 3. çeyrek işsizlik oranlarını değerlendirdi.

betam seyfettin gurselTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz-Eylül dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı bu yılın 3. çeyreğinde, 2. çeyreğe göre 0,4 puanlık azalışla yüzde 11,7 oldu.

BETAM Başkanı Gürsel veriler hakkında yaptığı değerlendirmede, genç işsizlik oranında nispeten olumlu gelişmeler olduğunu ancak, 2018 ile kıyaslandığında 3. çeyrekteki istihdam oranının daha düşük, işsizlik oranının ise daha yüksek seviyede olduğunu söyledi.

2018’in ilk 3 ayında genç işsizlik oranının 18,3 olduğunu hatırlatan Gürsel, pandemi sürecinde ciddi artış gösteren genç işsizliğin 3. çeyrekte ancak 22,1’e düşebildiğini kaydetti.

Yükseköğrenim görmüş kadınların işsizlik oranı üzerine “fazla değinilmediğini” söyleyen Gürsel, yükseköğrenim görmüş kadınların işsizlik oranının 2021 yılının 1. çeyreğinde yüzde 16,7 olduğunu, 3. çeyrekte ise bu oranın yüzde 19’a yükseldiğini açıkladı.

Gürsel konuşmasında, “Yükseköğrenimli genç kadınlar inanılmaz yüksek bir işsizlikle karşı karşıya. Erkeklerde bu oran yüzde 9,8.” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu