İş Dünyası

Yunanistan’da Haftada Altı Gün Çalışma Sistemi Hayata Geçti

Son dönemde çeşitli ülkeler haftada dört günlük çalışma sistemi denenirken Yunanistan altı gün çalışma sistemi hayata geçirildi. Altı günlük çalışma sistemi tartışmaların odağı haline geldi.

Dört günlük çalışma haftası birçok Avrupa ülkesinde ve hatta bazı ABD şirketlerinde deneniyor ve çalışanlar arasında hızla popülerleşiyorken Yunanistan’dan gelen haber herkesi şaşkına çevirdi. Yunanistan’da bu hafta yürürlüğe giren yeni düzenleme ile 24 saat çalışan işletmeler için haftada altı gün çalışma sistemi açıklandı. Çalışanlar haftada 48 saate kadar çalışma seçeneğine sahip olacak ve fazladan 1 gün çalışanlar daha fazla mesai ücreti alacak. Yunanistan, bu düzenlemenin verimliliği ve çalışan refahını artırmak için getirildiğini savunuyor.

Georgia Üniversitesi’nin iş-yaşam dengesini inceleyen Sağlıklı Çalışma Laboratuarı’nın direktörü Malissa Clark, bu düzenlemeyi çok yanlış ve öngörüsüz bir adım olarak niteledi.  Uzun çalışma saatlerinin çalışan sağlığı için zararlı olduğunu ifade eden Clark 4 günlük çalışma haftasını pilot olarak uygulayan ya da benimseyen ABD şirketleri bunun faydalarını gördüklerini ifade etti.

Yunanistan’ın bu hamlesinin, çalışma saatlerinin artırılmasının verimliliği artırmak yerine zarar verdiğini gösteren pek çok araştırmaya aykırı olduğu ifade ediliyor. Çalışma saatlerinin artırılması genellikle çalışanların daha fazla hata yapmasına, görevlerde daha yavaş olmalarına ve yorgunlukstres ve hastalıktan muzdarip olmalarına yol açıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu