270 Saatten Fazla Mesainin Ücreti Alınabilir

Fazla mesai ücretleri, çalışan ve işveren arasında büyük anlaşmazlıklara yol açıyor. İşverenler, fazla mesai davasından muzdarip olmamak adına mesainin ücrete dahil olduğuna dair çalışanla sözleşme imzalıyor. Çalışan sözleşmeyi imzaladıktan sonra hakkını aramak isterse birçok sorunla karşı karşıya kalabiliyor. 

Fakat yasal olan çalışanların haftalık çalışma süresi 45 saat. Çalışanlar ya haftanın beş günü 9 saat boyunca mesai yapıyor, ya da haftanın 6 günü 7.5 saat mesai yapıyor. 

Fazla mesaide 1 dakika bile önemli

Fazla mesai hesaplanırken yarım saate kadar olan çalışmalar 30 dakik, yarım saatten fazla süren çalışmalar ise 60 dakika olarak kabul ediliyor. Yani ekstra 40 dakikalık bir çalışma için işverenin çalışana bir saatlik fazla mesai parası ödemesi gerekiyor. 

Yıllık mesai süresi 270 saati aşmamalı

Çalışana fazla mesai yapırmak için işverenin çalışandan onay alması zorunlu. Bu onayın her sene başında yazılı olarak alınması şartı var. Fakat çalışanın yazılı onayı olmasa bile bir kere mesai yapıp ücretini aldıysa, bu durumda çalışanın onay verdiği kabul ediliyor. 

Eğer çalışan fazla mesai yapmak istemezse, işverene vermiş olduğu onayı 30 gün önceden yazılı bildirimde bulunmak şartıyla istediği zaman geri alabiliyor. İşverenin fazla mesai ücretlerini çalışanın maaşına eklediği durumlarda ise günlük 11, yıllık 270 saati aşan kısım için çalışanın parasını talep etme hakkı bulunuyor. 

Mesai ücreti %50 zamlı

Haftalık çalışma süresini 45 saat aşan çalışana, çalıştığı her fazladan saat için normal çalışma ücretinin %50 fazlası ödenir. 

Fakat bazı iş yerlerinde haftalık çalışma süresi 45 saatten az olabilir. Örneğin haftalık çalışma süresi 30 saatse, bu iş yerlerinde saat başına ücretin %25 fazlası ödenmesi gerekiyor. 

Bunun dışında çalışanlar fazladan çalıştığı her bir saat için 1 saat 30 dakikalık izin kullanabilir. 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı