İşveren Markası

Filmlerdeki Başarılı Ürün Yerleştirme Örnekleri

Filmlerde sıkça karşımıza çıkan ürün yerleştirmenin en başarılı örneklerini sizin için bir araya getirdik.

“Yerleşik pazarlama” veya “gömülü reklamcılık” olarak da bilinen ürün yerleştirme, genellikle filmlerde, televizyon şovlarında, kişisel videolarda, radyoda belli bir markaya ait ürünlerin ve hizmetlerin yer aldığı bir reklam türüdür ve markalar tarafından sıkça tercih edilir.  Zaman zaman filmlerde karşılaştığımız en başarılı ürün yerleştirmeleri sizler için derledik.

Mini Cooper – The Italian Job

Orijinal 1969 filmi, Mini Cooper’ın eski bir modelini içeriyordu; bu yüzden filmin yapımcıları, şirketten yeni modeli talep etti ve şirket 30’dan fazla arabayı filmde kullanmak için gönderdi. Sonuç; filmin yayınlandığı bir önceki yıla göre, satışlar yüzde 22’lik bir artış gördü.

Pizza Hut – Mutant Ninja Turtles

Eğitmen Splinter, Ninja Kaplumbağalar’ı kendi yöntemleri ile nerede olduklarına dair açıklama yaptırmaya çalışırken en sevdikleri şey olan pizza ile imtihan ediyor. Bunu da sponsorları olan Pizza Hut ile yaparak başarılı bir şekilde önümüze seriyor ve eğitmen Splinter sahnenin sonunda amacına ulaşıyor.

Nokia – Matrix

Filmde, Nokia 7110 telefonu Keanu Reeves’in Neo karakteriyle Matrix’in dijital dünyasına girdiği bir portal olarak kullanılıyor. Matrix hit olduktan sonra, Nokia’nın 7110 telefonu da film ile beraber popüler hale geldi.

Coca Cola – The Road

Filmde dünyayı sarsan iklim değişiklikleri ortaya çıkıyor ve bu yüzden insanlar değişiyor. Bu arada bir karakter ve oğlu ise kendileri gibi iyi insanların yaşadığı güney sahiline ulaşmaya çalışıyor. Filmin açılış sahnesinde ise ana karakter susuzluğunu, yerde bulduğu sağlam kalmış bir Coca-Cola ile gideriyor.

Pizza Hut, Doritos, Reebok, Nuprin & Pepsi – Wayne’s World 

Filmde ürün yerleştirmenin iyi örneklerinden Wayne’s World’deki sahne, aynı zamanda Pizza Hut, Doritos, Reebok, Nuprin ve Pepsi ürünlerini tanıtıldı.

FedEx – Cast Away

Filmde Tom Hanks’in oynadığı karakter, uçak kazası sonucunda, Güney Pasifik’te yer alan bir adada mahsur kalmış bir FedEx çalışanı. Marka yerleştirmesi yapılan FedEx, filmdeki oyuncular tarafından hem kullanılmış hem de diyaloglarda yer almış görünüyor. FedEx’in küresel marka yönetimi müdürü Gayle Christensen, zaten marka bilinirliğinin Amerika’da fazla olduğu ve asıl etkiyi Asya ve Avrupa’da gördüklerini belirtti.

 

 

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu