İşveren Markası

Haftada 4 Gün Çalışılan Şirket

Müşterilerine finansal yatırım danışmanlığı sunan Perpetual Guardian firmasının kurucusu Andrew Barnes, verimlilik için yeni bir uygulama başlattı.

Müşterilerine finansal yatırım danışmanlığı sunan Perpetual Guardian firmasının kurucusu Andrew Barnes, verimlilik için yeni bir uygulama başlattı. Yaratıcılık ve verimlilik ile ilgili bir makale okuyan ve daha az süre çalışmanın yararlı olacağını düşünen Barnes, Mart 2018’de bu uygulamayı kendi şirketinde denemeye karar verdi.

Şirket, geçtiğimiz yıl haftada 4 gün çalışma sistemine geçiş yaptı. Mayıs ayında önce birkaç ay denenen 4 gün çalışma 3 gün izin sisteminde, verimliliğin düşmediği, buna karşın şirkete bağlılık arttığı iş stresinin ve çalışanlar arası negatif ilişkilerin önemli ölçüde düştüğü gözlemlendi.

“Haftanın 4 günü çalışma uygulamasını çalışanlarımızın tercihine bıraktık” diyen Perpetual Guardian’ın kurucusu Andrew Barnes, 4 iş günü uygulamamızın Yeni Zellanda iş kanunu ve koşullarına uymasını sağlamak adına avukatlara danışarak uygulamaya geçiş yaptık dedi. Barnes” “Bu uygulamayı şirketimizdeki üretkenliği ve iş yerimizdeki verimliliği arttırmak için bu adımı attık. Doğru tutum, herkesin çalışabilmesi için gerekli olan koşulların sağlanması ve bu işi ciddiye alarak şirket için uzun süre uygulanabilir bir model yaratmak” ifadeleri kullandı.

Öte yandan şirketin uygulamaya başladığı 4 günlük çalışma sistemi kısa sürede ülkede popüler oldu. Şirket kurucusu Barnes, uygulamanın şirketin bilinirliği ve işveren markası açısından da ziyadesiyle fark yarattığını belirtti.

haftada 4 gün

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI ARTTI 

Uygulama öncesinde ve uygulama sırasında toplanan veriler ışığında yapılan araştırmalarda, Kasım ayında, çalışanların sadece yüzde 54’lük bir kesimi iş ve hayatı arasındaki dengeden memnun olduğu belirtirken, 4 iş günü uygulaması sürecinde ise bu rakamın yüzde 78’e çıktığı belirtildi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu