İşveren Markası

İşveren Markası Kapsamında En İyi Uygulamalar Konuşuldu

Peryön Kongre'de gündem işveren markası uygulamalarıydı.

Bu yıl 25. kez düzenlenen Peryön İnsan Yönetimi Kongresi‘nin önemli oturumlarından biri de işveren markası çerçevesinde “İş yerinin Bağlayıcı Cazibesi” idi.

Son dönemde insan kaynaklarının önemli gündemlerinden biri olan işveren markası konusunda Türkiye’nin önde gelen markalarının yöneticileri işveren markası deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. TERFİ İşveren Marka Ajansı, Ajans Başkanı Mehmet Onur‘un moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda sahibinden.com İş Destekten Sorumlu GMY Güntulu Peker Pamuk, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Denizbank İK ve Akademi’den sorumlu GMY Yavuz Elkin şirketlerindeki en iyi uygulamaları paylaştılar.

Oturumun başında işveren markası yolculuklarına nasıl başladıklarını anlatan katılımcılar planlama kurgu ve uygulama yöntemlerini paylaştı.

İşveren Markası uzun süreli bir yolculuk 

Sahibinden.com İş Destek’ten Sorumlu GMY Güntulu Peker Pamuk işveren markası yolculuğunun uzun soluklu ve sürekli bir serüven olduğuna vurgu yaparak sahibinden.com’da tercih edilen bir işveren markası olmaya yönelik iletişim çalışmalarının sürekli bir iletişim modeli ile gerçekleştiğini söyledi. Ford Otosan İK Direktörü Nursel Ölmez Ateş ise işveren markası çalışmalarında başta üst yönetim olmak üzere tüm çalışanların süreci sahiplenmesi gerekliliğinden bahsetti. Denizbank Akademi ve İK’dan Sorumlu GMY Yavuz Elkin ise işveren markası çalışmaları ile banka değerinin ve tüketici algılama oranlarının gözle görülür biçimde arttığını vurguladı.

Staj programları önemli temas noktası

Oturumda ayrıca işveren markası iletişiminde staj programlarının önemine vurgu yapıldı. Nursel Ölmez Ateş Ford Otosan’da bu yıl 350’nin üzerinde stajyer aldıklarını belirtirken staj programlarının adaylarla önemli bir temas noktası olduğunu bir nevi adaylarla şirket arasında bir nişan süreci olduğunu belirtti. Ford Otosan’da staj yapan öğrencilerin proje hazırladıklarını hatta geçmişte bu projelerden bazılarını uygulamaya geçirdiklerini kaydetti. Denizbank İK ve Akademi’den sorumlu GMY Yavuz Elkin ise DenizAşırı online staj programı ile İK’da dijitalleşme altyapısını oluşturduklarını söyledi.

Şehir dışından gelen stajyerlere dayalı döşeli ev 

Sahibinden.com bünyesinde staj yapmak isteyen ve şehir dışından staj nedeni ile İstanbul’a gelen stajyerlere yönelik uygulamalarından bahseden Güntulu Peker Pamuk, öğrencilerin kendileri tarafından tutulan ve tüm imkanları sağlanmış olan evlerde misafir ettiklerini söyledi. Pamuk öğrencilerin konaklama masraflarının şirket tarafından karşılanmasının stajyer öğrenciler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

İşveren markası süreci İnsan Kaynakları departmanı içerisinde nasıl yürütülüyor?

İşveren markası sürecinin İK içerisinde nasıl bir rol dağılımıyla ilerlediğinin sorulması üzerine katılımcılar İK ekiplerinin içerisinde sadece bu işe dedike çalışanlar olduğunu belirtti. Nursel Ölmez Ateş Ford Otosan’da İK içerisinde yer alan iç iletişim ekibinin çalışmaları yürüttüğünü söylerken Yavuz Elkin ise ekindeki 4 kişinin sadece işveren markası alanına dedike çalıştıklarını belirtti. Güntulu Peker Pamuk ise işveren markası süreçlerinin uygulamasından İK içerisinde “Çalışan Deneyimi Tasarımcısı” ismini verdikleri bir pozisyonun ilgilendiğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu