İşveren Markası

İşveren Markası Nedir? Faydaları Nelerdir?

İşveren markası şirketler için neden önemli? İşveren markası temas noktaları neler olmalı?

Son yıllarda İnsan kaynaklarının en önemli gündem konularından birisi haline gelen işveren markası işverenlerin bir marka olarak kendilerini nasıl anlattıklarını ifade ediyor.

İşveren Markası Nedir?

İşveren markasına, markaların aday ve potansiyel çalışanlara vaatlerinin toplamı demek de doğru olabilir. İngilizcesi “employer brand” olan işveren markası kavramı, kavramın yaratıcısı olarak kabul edilen Simon Barrow tarafından 1996 yılında “İşveren markası: işverenin sunduğu ekonomik, psikolojik ve fonksiyonel faydaların toplamı” olarak ifade edilmiştir.

Yetenek savaşlarının başladığı, nitelikli elemanlara ulaşmanın zorlaştığı ve kurumları belli bir seviyenin üstüne taşıyacak çalışanları elde tutmanın zorlaştığı bu zorlu dönemde işverenlerin kendilerini bir marka gibi pazarlama ihtiyacı doğmuştur. Kıt olan insan kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için her işverenin kendisini farklılaştırması gerekmektedir.

İyi bir şirket olmanız işveren markasına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Güçlü bir işveren markası için kendinizi iyi anlatmanız ve iyi bir algı oluşturmanız gerekmektedir.

İşveren markası bir kampanya ya da belirli bir süre zarfında yapılacak bir çalışma değildir. İşveren markası bir yolculuktur. İşveren markasına sahip olan şirketler nitelikli çalışanları daha uygun fiyatlara çalıştırabilirler.

İşveren markası haberleri

İK Magazin işveren markası haberleri bölümünde şirketlerin işveren markası faaliyetlerini takip edebilir işveren markası örneklerini inceleyebilirsiniz. İşveren markası konusunda en çok merak edilen konuların başında işveren markasının önemi ve işveren markası örnekleri geliyor.

Peki işveren markası örnekleri neler? İşveren markası temas noktaları neler? İşveren marka iletişimi şirket içerisinde nasıl yapılabilir?

isveren markasi 01İşveren markasının faydaları nelerdir?

İşveren markasının birçok faydası vardır. İşveren markasının en önemli faydalarını sizin için derledik.

Nitelikli çalışanlara ulaşma kolaylığı 

Bir kurumun, şirketin ya da organizasyonun başarılı olması için ihtiyaç listesinin en başında nitelikli çalışanlar gelir. Nitelikli insana ihtiyaç artarken nitelikli insan sayısı azalmaktadır. Bu ters orantı yüzünden kurumlar nitelikli insanları kapmak için zorlu bir mücadeleye girerler. İşveren markası çalışmaları kurumlara bu zorlu mücadelede büyük bir avantaj sağlar. Nitelikli adaylar işveren marka imajı yüksek kurumlara kendini mutlu hissedeceği için öncelikli olarak başvururlar. Böylelikle kurumlar da piyasadaki en doğru yeteneklere kolaylıkla ve daha az maliyetli olarak ulaşmış olur. Üstelik işveren markası güçlü kurumların insan kaynakları seçilen taraf değil seçen taraf olur.

Çalışan devir hızı 

İşveren markası sayesinde kurumlar mutlu çalışanlara sahip olur. Bu sayede çalışan devir hızı düşer. İnsan kaynakları bünyesindeki eğitim masrafları azalır. Çalışanlar işinde daha da yetkin oldukları için hata oranları azalır, performansları her zaman yüksek olur. İşveren markası kurumlara yetkin çalışanlarını elde tutma gücü verir. Kurum çalışanlarının şirketten ayrılmasına neden olacak bütün sorunlar işveren marka çalışmaları kapsamında doğru bir iletişim modeli ile bertaraf edilebilir yada azaltılabilir.

İç motivasyon

İşveren markasının en önemli getirilerinden birisi şirket içi motivasyonu yükseltmesidir. İşveren markasının çalışmaları doğru yapıldığı takdirde çalışanlar kendini iyi ve değerli hisseder. Ve şirketin başarında daha çok pay sahibi olmak isterler. Ve kendileriyle gurur duyarlar. Bu çalışmalar sayesinde şirketlerin itibarı da artacaktır.

İşveren markası temas noktaları nelerdir?

İşveren markası çalışmalarında çalışanlarla iletişim kurulacak temas noktalarını belirlemek önem taşır. İşveren markası temas noktaları insan kaynakları ile çalışanların ve adayların iletişim kurdukları noktalardır. Çalışanlar için mailingler, billboardlar, intranet ve iç iletişim dergileri temas noktaları sayılabilir. Dış iletişimde işveren markası temas noktaları ise şirketin insan kaynakları sosyal medya sayfası, insan kaynakları internet sitesi, kariyer sitelerindeki ilan alanları şirketlerin işveren markası iletişiminde kullanabilecekleri temas noktalarıdır.

İLGİLİ HABERLER

İşveren Markası Kapsamında En İyi Uygulamalar Konuşuldu

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu