İşveren Markası

İşveren Markası’nda LGBT Trendi

İş hayatında LGBT bireylere ayrımcılık ve istismara yönelik politikalara karşı duruş, firmaların işveren marka iletişiminde nasıl konumlanıyor?

Özellikle Avrupa Ülkeleri ve Amerika’da oldukça popüler olan LGBT ve çalışanların cinsel yönelimlerine dair farklılıklarla ilgili ayrımcılık konusu, söz konusu ülkelerde gündemin önemli maddeleri arasında yer alıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, LGBT + çalışanlar, ülkede diğer meslektaşlarından ortalama 6,703 sterlin daha az kazanıyor ve ayrımcılığa uğruyor. Birçok çalışan ise cinsel yönelimleri nedeniyle çalışma arkadaşlarının yargılamalarına ve sözlü tacizlerine maruz kalıyor.

Her yıl Haziran ayında markalar söz konusu bu ayrımcılık ile mücadeleye destek vermek adına logolarını belirli bir süre renklendiriyorlar. Uluslararası bazı blog sitelerinde kimileri markaların bu hassasiyetini olumlu karşılarken, kimileri ise markaların faaliyet gösterdikleri ülkelerde kârlı bir demografiyi çekmek umuduyla logolarında gökkuşağı renklerini kullandığını ifade ediyor.

lgbt marka renkli logolar

LGBT konusu, Avrupa’da birçok şirketin insan kaynakları işveren markası stratejilerine de konu başlığı olarak girmiş durumda. Diversity inclusion politikaları kapsamında uluslararası düzeyde değerlerini ve kültürünü güncelleyen firmalar ayrımcılığın her şekline karşı duruş sergileyerek bunu işveren marka iletişimlerinin içerisinde konumlandırıyorlar. Bazı şirketlerde Uluslararası düzeyde görev yapan Farklılık Yönetimi Direktörleri görev alıyor.

İngiltere de YouGov tarafından yapılan ankete göre çalışanların %65’i şirketlerinin bu kapsamdaki ayrımcılığa yönelik tedbirleri yeterli düzeyde aldığını düşünüyor ve bu onlara iyi hissettiriyor. Blog yazarlarına göre şirketlerin LGBT konusundaki bu hassasiyetleri iş yerinde ücret, terfi, iş yükü vb. alanlarda eşitlik kavramının üzerinde durulduğu mesajını vermek için etkili ve kolay bir yöntem. Zira işveren iletişimi tarafında fırsat eşitliği, dahil edici ve kapsayıcı bir iş ortamı yetenekler arasında en çok aranan özellikler arasında yer alıyor. Öte yandan şirketler için LGBT bireylerin içerisindeki özel yetenekleri keşfetmek de, bir diğer nihai amaç olarak ifade ediliyor.

İşte şirketlerin farklılık yönetimi iletişimlerinden örnekler;

Geçtiğimiz günlerde kariyer sayfasında logosunu renklendiren Spor Mağaza Zinciri Decathlon gelen tepkiler üzerine kariyer sayfasında aşağıdaki açıklamayı yayınlamıştı.

decathlon kariyer lgbt

Linkedin’in Gökkuşağı Logosu

Her yıl Haziran ayında gerçekleşen Onur Günü etkinlikleri kapsamında birçok marka logolarını renklendirerek söz konusu organizasyona destek veriyor. Pride Month kapsamında farkındalıkla ilgili kampanyalara destek veren şirketler arasına bu yıl Linkedin’de katıldı.

Linkedin iş hayatında ayrımcılık ve istismara yönelik politikalara karşı farkındalığı arttırmak adına logosunu gökkuşağı renklerinde renklendirdi.

Pride Month ne demek? Pride Month ne zaman kutlanıyor?

Vikipadia’nın verilerine göre, 1969 yılı Haziran ayının sonunda gerçekleşen Stonewall ayaklanmalarını anmak için gerçekleşen ve eşcinsellere yönelik ayrımcılık, istismar, zorbalık ve şiddete karşı eşitlik ve eşit haklar için kendi görünürlüğünü artırmak, topluluk oluşturmak ve “LGBT Onur”u için gerçekleştirilen bir dizi etkinlik, onur yürüyüşüne Pride Month adı veriliyor.

Pride Month etkinlikleri her yıl Haziran ayı içerisinde gerçekleşiyor; Haziran ayının son haftası ise Onur Yürüyüşü yapılıyor.

 

Şirketler LGBT Günü’nü Böyle Kutladı

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu