İşveren Markası

Nestle’de Yeni Anne ve Baba Çalışanların İzin Süresi Artırıldı

Nestlé “Aile Dostu İşveren” uygulamalarını güçlendirerek yeni anne ve baba olan çalışanlarının izin sürelerini artırdı.

Nestle’de yeni anne ve baba olan çalışanların izin süresi artırıldı. Yeni ebeveyn destek politikasını hayata geçiren Nestle, çalışanlarının ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Şirket, “Küresel Ebeveyn Destek Politikası” kapsamında yeni bebeği olan anne çalışanlarının izin sürelerini 18 haftaya, baba olan çalışanlarının izin süresini ise 4 haftaya çıkardı. Evlat edinen çalışanlarının da aynı haklara sahip olmasını sağlayan Nestlé ayrıca, mevcut esnek çalışma koşullarını koruyarak ebeveynlere aynı veya benzer alandaki pozisyonlarını sunmaya devam edecek. Küresel politika, Nestlé Türkiye’de 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı.

Nestle, tüm dünyadaki şirketlerinde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yeni bebeği olan çalışanlarına bu özel dönemlerinde destek olmak ve aile yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla birçok yeni olanak sunuyor. Küresel Ebeveyn Destek Politikası ile Nestle, hamileliğin ilk gününden başlayarak birincil ve ikincil ebeveynler ile çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak uygulamalar başlatıyor.

Nestleli anneler 18 hafta, babalar 4 hafta izinli

Nestlé, Ebeveyn Destek Politikası kapsamında, çocukların birincil bakımını üstlenen annelerin yasalar dahilinde 16 hafta olan doğum izni sürelerini, 2 hafta daha ekleyerek, 18 haftaya çıkardı. İkincil bakımı üstlenen babaların 5 günlük izin hakkını ise 4 haftaya uzatıldı.

Ebeveynlerin her ikisinin de Nestlé çalışanı olması durumunda anne ve babalar eş zamanlı izin kullanabilecekler. Yeni uygulamalar kapsamında artırılan izin süreleri, evlat edinen çalışanları da kapsıyor. Şirket, hamile çalışanlarına ve emzirme dönemindeki annelere daha sağlıklı ve elverişli bir iş ortamı yaratmak hedefiyle, halihazırda ofis ve fabrikalarda var olan emzirme odalarının konfor ve içeriğini geliştirecek. Yanı sıra, izin dönüşü süreçlerinde çalışanların, mevcut esnek çalışma düzeni içerisinde aynı veya benzer alandaki pozisyonlara dönmelerini sağlamaya da devam edecek.

Fırsat eşitliği ve çeşitliliğine destek 

Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İlkay Kayganacı yeni Ebeveyn Destek Politikası’nı açıkladı. Kayganacı, “Çalışanlarımızın yaşamlarındaki en önemli dönemlerden biri olan bu süreçte, onların yanlarında olmak, bizim için bir politikadan daha fazla anlam taşıyor. Kişisel kariyer hikayemde, Nestlé’de 21 yıla dayanan uzun bir geçmişim var, bu sürede Şirketimizin her zaman anne babaları destekleyici politikaları ile çalışanlarının yanında olduğunu ben de bizzat yaşadım. Çalışan bir anne ve çocuğumun gelişim çağında süreci deneyimleyen bir yönetici olarak, bu yeni ve daha da iyileştirilmiş olanakların aile yaşamındaki karşılığının ne denli önemli olduğunun farkındayım. Bilhassa pandemi ile birlikte giderek güçleşen iş ve aile yaşamı dengesinin kurulmasında, çalışanlarımızın aile yaşamı için anlamlı alan açtığımıza inanıyorum. Yeni politikamız, fırsat eşitliğini ve çeşitliliği destekleyen bir işveren olma yönündeki taahhütlerimizi daha da güçlendirecek” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu