İş Dünyasıİşveren Markası

Şirketler Çalışanların Gelişimine Odaklanıyor

Şirketler teknolojik dönüşüme uyum sağlamak ve çalışanlarını yeni döneme hazırlamak için çalışanların gelişimine odaklanıyor.

İş dünyasındaki hızlı değişim şirketleri yeni stratejiler geliştirmeye yönlendiriyor. Şirketler artan rekabete ve teknolojik dönüşüme uyum sağlamak ve çalışanlarını yeni döneme hazırlamak için bünyelerinde akademiler açıyor. Var olan akademiler ise dijitalleştirilerek tüm çalışanların istediği anda istediği yerden eğitimlere ulaşabilmesi hedefleniyor.

McKinsey Company’nin ‘İşimizin Geleceği’ (Future of Work – FoW) raporuna göre küresel ölçekte her 16 çalışandan birinin 2030 yılına kadar yeni yetkinlikler kazanması gerekiyor. Türkiye’ye bakıldığında da her dört kişiden birinin, 2030 yılına kadar işini değiştirmek ya da yeni becerilerle işini geliştirmek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Türkiye’nin yetenek dönüşümünü gerçekleştirebilmek için iş gücünde bulunan 21,1 milyon kişinin yeni yetkinlikler kazanması gerekiyor. Birçok şirket çalışanlarına yeni yetkinlikler kazandırmak için harekete geçmiş durumda. Şirket akademileri, çalışanlarının gelişimini sağlarken, yeni dönemde ihtiyaç duyulan yetkinlikleri kazandırmaya odaklanıyor. Aynı zamanda akademiler, kurumsal kültürün çalışanlara aktarılmasında ve yaygınlaşarak güçlenmesinde de şirket akademileri önemli bir rol üstleniyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu