İşveren Markası

Sosyal Medyada İşveren Markası Trendleri

2023 yılında şirketlerin sosyal medyada işveren markasını destekleyen ve öne çıkaran farklı stratejilere sahip örnekleri sizin için derledik.

İşveren markasını tanıtmanın, desteklemenin ve güçlendirmenin en iyi yollarından birisi aktif sosyal medya kullanımıdır. Bu yüzden birçok şirket sosyal medyada kariyer sayfası açarak potansiyel adaylarla ve mevcut çalışanlarla aktif iletişimde bulunur.

Ancak günümüzde sosyal medya hesabınızda paylaşım yapmak ne yazık ki mesajınızı iletmek için yeterli değil. Özellikle ülkemizde sosyal medyada vakit geçirme süresi oldukça yüksektir. Bu da iletişim kurmak istediğiniz kişilerin gün içinde binlerce içeriğe maruz kaldığı anlamına gelir. Gün içinde mesaj bombardımanına tutulan sosyal medya kullanıcıları için sizin paylaşımınız maalesef etkili olmayabilir.

Vurucu İçerik Eksikliği

Bugün işveren markası iletişimi bağlamında sosyal medya içeriklerine baktığımızda açık bir eksiklik ortaya çıkıyor. Bu eksiklik ise vurucu ve dikkat çeken içerik yoksunluğudur. Harold Lasswell’in “sihirli mermi kuramı” gibi aslında verilen mesajların doğrudan kullanıcıyı vurması ve kişiyi harekete geçirmesi gerekir.

Sihirli mermi kuramına “Hipodermik Şırınga” da denilmektedir. Yani verilen mesaj alıcının derisinin altına adeta bir şırınga ile enjekte ediliyormuş gibi nüfuz eder. Mesajının tam olanı yansıtmasa bile mesajı alan kişi mesajını benimser ve mesajınıza uygun hareket eder. Ancak günümüzde bu tarz bir sosyal medya kullanımından şirketler kaçınmaktadır. Oysa Z kuşağı başta olmak üzere Y kuşağını da yakalayacak absürt, yaratıcı ve vurucu içerikler hem sosyal medyanın ruhuna uygun olacaktır hem de yüzbinlerce içerik arasında sizin içeriğinizi öne çıkaracaktır.

Sıradanlığın Güvenli Limanı

Dediğimiz gibi maalesef henüz bu çapta vurucu mesajlar işveren markasının tanıtımında kullanılmıyor. Sıradanlığın güvenli limanına sığınan ve “diğerleri ne yapıyorsa biz de onu yapalım” diyen, farklılaşmaktan çekinen bir iletişim tarzı ile hareket ediyor.

Ancak yine de insan hikayeleri ve gençlik iletişimi henüz etkisini tamamen yitirmiş değil. Bu yazımızda da belirttiğimiz gibi fark yaratan değil sıradanlığın güvenli limanlarında bekleyen şirketlerin genel paylaşım mantıklarını göreceğiz.

Çalışanları Öne Çıkarmak

Şirketlerin çalışanlarını ön plana çıkaran içerikler günümüzün sosyal medya trendleri arasında yer alıyor. Yabancılaşmanın soğuk yüzünü ve bilinmezliğini kırmak isteyen şirketler çalışanlarını öne çıkarıyor. İş hayatını tanıtırken daha samimi bir iletişim modeli olarak öne çıkıyor.

İnsan Hikayelerini Öne Çıkarmak

Bazı şirketler çeşitlilik kültürlerini ve kapsayıcılıklarını öne çıkarmak için çalışanların hayat hikayelerini öne çıkarıyorlar.

Z Kuşağı İletişimi

Z kuşağına ulaşmak isteyen şirketler kurumsal dilden uzak bir yol izliyor. Pazarlamacılardan sonra artık insan kaynakları dünyası da Tiktok’a adım atmaya başladı. İşveren markasını destekleyecek, şirketi tanıtacak içerikler paylaşmak için Tiktok’un ruhuna uygun içerikler paylaşılıyor. Ve bunu yapan şirketlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

@carrefourrecrute

Toutes nos offres de #recrutement sont disponibles sur notre site recrute.carrefour.fr #emploi #cdi #alternance

♬ son original – Section Pull Up Off

Eğlenceli İçerikler

“Hangisini tercih edersin? Neleri seversin?” tarzında ya da şirket içinde çok eğleniyoruz temalı içerikler de günümüzde revaçta.

https://www.instagram.com/p/CgADNZkMUnu/?utm_source=ig_web_copy_link

Mesaiden Sonrası

Bir diğer sosyal medya trendi ise çalışanların iş yaşamı dışındaki hayatını sosyal medyada paylaşmak. Bu sayede potansiyel adaylarla hikayeler aracılığı ile duygusal bir bağ kuruyor. Aynı zamanda şirket imajını belirlenen strateji kapsamında oluşturuyor. Genel olarak verdiği mesaj ise “Burada senin sevebileceğin ve iyi anlaşacağın birçok insan var.”

https://www.instagram.com/reel/Cow7M5aKm70/?utm_source=ig_web_copy_link

Ofis Turu

Güzel bir ofise ve iyi imkanlara sahip şirketler ofislerini öne çıkarıyor. Ofis turu videoları “Bir günüm nasıl geçiyor?” temalı videolardan 360 VR videolara kadar farklı tema ve içerikte olabiliyor.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

İnsan Kaynakları Sosyal Medya Yönetimi

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu