İşveren Markası

Yabancı Şirketlerin Başarıyla Uyguladığı 4 Gerilla İşe Alım Kampanyası

Yetenekleri cezbetmek için kutunun dışında düşünen şirketlerin başarılı 4 gerilla işe alım ilanı.

Gerilla işe alma, yetenekleri kapmak için daha yaratıcı bir yaklaşım benimsemekle ilgilidir. Gerilla kampanyalar da paradan ve zamandan tasarruf edilirken, aynı zamanda uygulanan yaratıcı yöntemler yetenekleri sizin için çalışmaya ikna etmenin en çok kolay yoludur. Şirketinizi rakiplerinizden farklı kılar ve akıllarda kolaylıkla yer edilebilir. Ayrıca gerilla yöntem insanların beğenisi kazandığınsa sosyal medyada paylaşarak sizin için bedava reklam imkanı da tanır.

İşte, gerilla işe alma kampanyalarını kullanan ve yaratıcı olmanın yetenekleri çekmekte ne kadar çok önemli olduğunu gösteren üç şirket kampanyası.

Scholz & Friends (Almanya): “Dijital Pizza”

Strateji: Rakiplerin en iyi yeteneklerini ele geçir!

Yöntem: Yerel bir kurye şirketinin yardımıyla, Alman reklam ajansı Scholz & Friends , diğer büyük yaratıcı ajansların çalışanları tarafından verilen her siparişe özel bir “dijital pizza” ekledi. Pizzanın üst kısmında domates sosu yardımıyla oluşturulan QR kod tarandığında çalışanı doğrudan işe alım açılış sayfasına yönlendiriyordu. Bu taktik, Scholz & Friends’in tam olarak hedef kitlesine ulaşmasını sağladı. Yaratıcılığa aç insanlara, en yaratıcı yolla ulaştı.

Sonuç: Dört haftalık kampanya süresince ajans, üst düzey yetenekli12 adaydan başvuru aldı ve

IKEA (Avusturalya):”Career Introduction”

Strateji: Kısa sürede binlerde potansiyel adaya en düşük bütçe ile ulaşmak!

Yöntem: Avustralya’da hızla genişleyen IKEA yeni açılacak mağazalar için personel bulmakta zorlanıyordu. Üstelik yeni açılacak mega IKEA mağazası için yüzlerce çalışana ihtiyaçları vardı. Ardından IKEA mobilya parçalarının birleştirilmesini anlatmak için müşterilere verdiği bilgilendirme kağıtlarının benzerini, kariyerini IKEA ile birleştirmek isteyenlere yönelik yaratıcı bir kariyer ilanı hazırladı. Ve bütün satılan ürünlerin içine bu ilanlardan koydular. Bu sayede doğrudan markayı seven hedef kitlesine ulaştılar. Ve kariyer ilanını gören müşteriler arkadaşlarına ve ailelerine bu ilanları ulaştırdı. Kampanyanın başarısının sırrı sadece yaratıcılığı ile ilgili değil, aynı zamanda IKEA’nın mevcut marka elçilerine doğrudan ulaşması da kampanyanın başarısında önemli bir kriter.

Sonuç: 0 harcama ile kısa sürede birçok odaya ulaşıldı. İhtiyaç duyulan personel bu yolla bulunmuş oldu.

Volkswagen (Almanya): “Gizli Mesaj”

Strateji: Hedef kitleye doğrudan ulaşmak.

Yöntem: Volkswagen, tamire ihtiyacı olan arabaların, sadece ustalar tarafından tamir edilirken görülebilecek yerlerine teknisyen aranıyor ilanları yerleştirdi. Deneyimli çalışanları cezbetme beklentisiyle Almanya’nın dört bir yanındaki servis merkezlerine mesajın altına gizlenmiş tamir edilmesi gereken araçları götürdüler.

Sonuç: Volkswagens kampanyası büyük bir başarı yakaladı. Firmayı, yenilikçi ve eğlenceli bir marka olarak tanıtırken çok sayıda yetenekli teknisyeni işe aldılar.

volkswagen recruitment

McKinsey & Company (İsviçre): “Silgili Kalem”

Strateji: Adaylara doğrudan duyguyu hissettirmek.

Yöntem: Firma hırslı öğrencileri kendisine çekmek istiyordu. Öğrencileri bulmanın garanti olduğu tek yere, yani İsviçre’deki çeşitli üniversitelerin kampüslerine gittiler. McKinsey, komik bir şekilde uzun silgilere sahip kalemleri öğrencilere dağıttı. Kalemin yan tarafında “Herhangi bir çözümden memnun olmayan öğrenciler arıyoruz.” yazıyordu. Kampanyanın amacı, herhangi bir çözümden memnun olmayan ve meraklı yenilikçiler olanları çekerek başvuru sahiplerini önceden elemekti.

Sonuç: Kalem, sayesinde bütün öğrenciler arasında yayılan basit mesajla, McKinsey yetenekli mezunları kendisine çekebildi. Tıpkı bu kalem gibi, işe alım kampanyalarının pahalı olması gerekmez ve şirketler yalnızca basit bir ifadeyle çok şey ifade edebilir.

mckinsey

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu