Z Kuşağı Esnek Çalışmayı Tercih Ediyor

Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark 2019 araştırmasına göre Z kuşağı esnek çalışmak istiyor.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark 2019 araştırmasına göre, iş dünyasının yeni jenerasyonu Z kuşağı, X ve Y kuşaklarına göre çalışma hayatından daha farklı beklentileri var. Her gün aynı saatte işte olmayı istemeyen Z kuşağının kurumlardan en büyük beklentilerinden birisi esnek çalışma saatleri.

Yaptığı işin özel hayatını kısıtlamasını istemeyen Z kuşağı, esnek çalışma saati olan bir iş yerinde daha az ücret almaya ise razı. Ayrıca bina ve ofislerin fiziksel şartlarının daha iyi olması, yapılan işin topluma değer katması ve sosyal olanaklar ile yan haklar Z kuşağının öncelikleri arasında. X ve Y kuşağı ise iş hayatında işverenlerden samimi ve dostça bir çalışma ortamı, son çare olarak işten çıkartılma ve işini doğru yapabilmesi için gerekli kaynak ve donanımın sağlanmasını bekliyor.

Esnek Çalışma Koşulları yeteneklerin ilgisini çekiyor

Genç yetenekleri cezbetmek için ülkemizde de birçok firma insan kaynakları ve işveren markası stratejilerini jenerasyonların beklentileri doğrultusunda oluşturuyor. Esnek yan haklar , esnek çalışma saatleri gibi uygulamalarla çalışanlarına çeşitlilik sunan Coca-Cola, Defacto, Eczacıbaşı Topluluğu, Pegasus Hava Yolları, PepsiCo, Pfizer, Philip Morris/Sabancı, Turkcell ve Vodafone gibi şirketlerde çalışanlar normal çalışma saatlerinden 2 saat daha önce veya daha sonra işe başlayabiliyor veya yan haklarını diledikleri gibi seçebiliyorlar. Ayrıca bazı firmalar gün içinde de çalışma saatlerinde değişiklik yapılmasına izin veriyor. Esnek çalışma saatleri çalışan mutluluğunu pozitif yönde etkileyen İK uygulamaları arasında yer alıyor.

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı