meslek

İşte 2021 Yılının Mesleği! Milyonlarca Açık Var

Dünyadaki gelişme ve değişimle birlikte ihtiyaç duyulan meslekler kategorisinde de büyük değişimler yaşanıyor. 2021 yılı ve sonrası için o meslek revaçta.

Sadece 2021 yılında değil gelecekte de her zaman aranacak olan meslek gruplarının başında siber güvenlik uzmanları geliyor. Siber güvenlik alanında milyonlarca boş pozisyon bulunuyor. Siber güvenlik uzmanlarına teklif edilen maaşlar da dudak uçuklatıyor.

Microsoft saldırıyı duyurdu

ABD’de özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan bir dizi dijital güvenlik ihlali siber güvenlik yatırımlarına yönelik şirketleri daha ciddi tedbirler almaya yöneltti. Bu bilinen gerçeğe ek olarak geçtiğimiz cuma günü ABD’de siber saldırı riski yeniden gündeme geldi. Microsoft’un açıklamasına göre 2020’de Solar Winds saldırısının ardındaki hackerlar tüm dünyada 150’nin üzerinde hükümet, sivil toplum kuruluşu ve diğer kurumların sitelerine yönelik yeni bir saldırı başlattı.

Fidye yazılımıyla şirketi çökerttiler

Son dönemde uzun süre gündemde yerini koruyan saldırı ise, Colonial Pipeline şirketine yapılan fidye yazılımı saldırısı oldu. Saldırı sonucunda şirket faaliyetlerine geçici olarak ara vermek zorunda kaldı. Bunun sonucunda da ABD’de birkaç gün boyunca yakıt kıtlığı ve fiyat yükselişleri görüldü.

Colonial CEO’su hackerlara 4,4 milyon dolar ödediğini itiraf etti. Saldırıdan önceki haftalarda ise şirket bir siber güvenlik müdürü için iş ilanı açmıştı.

AttackIQ’nun Siber Güvenlik ve Politika Direktörü Jonathan Reiber, “Bildiğim kadarıyla ABD toplumu üzerinde önemli ölçüde ekonomik etki bırakan ilk siber güvenlik olayını yaşadık” dedi. Açıklamasının devamında, “bunun insanları harekete geçirmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. Bu tür güvenlik ihlallerinden çıkarılması gereken ders ise, uzmanlara göre şirketlerin güçlü siber güvenlik yatırımlarına yönelmesi gerektiği.

Şirketler siber güvenlik uzmanı istihdam etmeli

CNN’in haberine göre, uzmanlar şirketlerin ekiplerine siber güvenlik uzmanlarını dahil etmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak siber güvenlik sektöründe uzun süredir devam eden bir iş gücü eksikliği var. GuidePoint Security Başkanı Bryan Orme, “bu bir yetenek savaşı. Arz sıkıntısı ve yükselen talep var” dedi.

Milyonlarca siber güvenlik uzmanı gerekli

Uzmanlar son on yıldır siber güvenlik alannındaki iş gücü sıkıntısını takip ediyor. finansgundem.com’un derlemesine göre, şimdi ise son dönemde yaşanan siber saldırıların ardından, giderek daha fazla şirketin siber güvenlik uzmanı arayışına girmesi sorunu artıracak. Teknoloji ilerledikçe ve kötü amaçlı kişiler de ilerleyen teknolojiyi kullanmaya başladıkça tehlike artıyor. ABD’de 879 bin siber güvenlik profesyoneli bulunuyor ve 359 bin çalışana daha ihtiyaç var.

Siber güvenlik eğitim ve sertifikasyon programları sağlayan (ISC)2’nin verilerine göre küresel olarak mevcut çalışanlar ve ihtiyaç olan iş gücü arasındaki uçurum daha da derin. Gruba göre, tüm dünyada siber güvenlik alanında 3,12 milyon açık pozisyon bulunuyor. Kurumun CEO’su Clar Rosso, bazı şirketlerin pandemi sürecinde işe alımları durdurması nedeniyle rakamların düşük görünme ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekti.

Enformasyon güvenlik analisti mesleği hızla büyüyor

Alandaki işgücü ihtiyacı giriş seviyesindeki güvenlik analistlerinden, yönetim düzeyindeki çalışanlara uzanıyor. ABD İstihdam İstatistikleri Ofisi, önümüzdeki 10 yılda “enformasyon güvenlik analisti” mesleğinin en hızlı büyüyen onuncu meslek grubu olacağını öngörüyor. Bu alandaki istihdam büyüme oranı ise %31 olurken, diğer meslek gruplarındaki ortalama %4’lük büyümenin oldukça üzerinde olması bekleniyor.

Özel sektörde siber güvenlik uzmanlarına yönelik talep dikkat çekici bir şekilde arttığı takdirde, uzmanlar yetenekli çalışanların kamudaki görevlerinden ayrılarak daha yüksek maaş alabilecekleri kurumsal şirketlere yönelebileceğini söylüyor. Bu risk ise daha küçük ve yerel devlet kurumları için daha büyük önem taşıyor. Seattle’ın Baş Enformasyon Güvenlik Uzmanı Mike Hamilton, özel şirketlerin çalışan talebiyle birlikte devlet kurumlarının rekabet edemeyeceğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu