meslek

Kahve Sanatçıları: Nasıl Barista Olunur?

Barista nedir? Barista ne iş yapar? İşte baristalıkla ilgili bilmeniz gereken herşey...

Kahve barmeni yani “barista” olmak gençler arasında son dönemin en moda işlerinden biri. Kahve zincirlerinin her geçen gün çoğalması da bu mesleği icra edebilecek gençlere duyulan ihtiyacı artıyor.

Peki nasıl barista olunur? Baristalar ne yapar? Çalışma şartları nelerdir?

Son zamanlarda artan kahve tutkusu meslek seçimlerini de etkiliyor. Bugünlerde gençlerin en gözde mesleklerden biri de Barista. Kahve sektörünün giderek yaygınlaşmasıyla bu alanda yetişmiş elemana duyulan ihtiyaç da büyüdü. Kahve konusunda uzmanlaşan baristalar günümüzde kolaylıkla iş sahibi olabiliyor.

Baristalar kahve evinin (coffee-house) kriterlerine uygun “doğru” kahveyi yapmakla yükümlüler. Kahve evinde satılan kahveden ve kahve ekipmanlarının kullanımından sorumlu olan baristaların işi kahveyi hazırlayıp sunmakla bitmiyor. Kahvenin kavrulmasından içilebilir hale gelmesine kadar tüm aşamalara onlar karar veriyor.

Baristalar için hızlı olmak şart

 

baristalık ile ilgili görsel sonucu"

Örneğin, Türk kahvesini ortalama 1.5 dakikada, espressoyu ise 25 saniye gibi kısa bir zamanda hazırlamaları gerekiyor. Kahve evlerinin kültüründe yer alan samimiyet ve cana yakın tavır da baristalardan beklenen özellikler arasında bulunuyor. Baristalar, hangi ürünün ne kadar süre ısıtılacağı, bir ürünün yanına en çok hangi kahvenin yakışacağı gibi görevlerin yanı sıra misafirlerin mağazadan mutlu ayrılmasından da sorumlular.

Peki her isteyen barista olabiliyor mu?

Eğer hizmet sektöründe çalışmaya yatkın bir kişiliğe sahipseniz yani güler yüzlü, sosyal ve pozitif biriyseniz şansınız yüksek. Önemli kriterlerden biri elbette genç ve hızlı olmak. Genellikle fakülte ayırt etmeksizin yeni mezunlar tercih edilse de bu işi yapan öğrenciler de bulunuyor. Elbette 18 yaşını geçmiş olma şartı aranıyor.

Barista eğitimi nasıl alınır?

Kahve zincirlerinin işe aldığı adaylara verdiği teknik eğitimlerde işin incelikleri detaylı olarak anlatılır. Kahve nedir? Kaliteli kahve nasıl yapılır? Sunum nasıl yapılır? Kahve çeşitleri nelerdir? Kahve hazırlama teknikleri nelerdir? gibi bilgilerin dışında marka, servis, misafir ilişkileri ve koçluk da verilen diğer eğitimler arasında yer alıyor.

baristalık ile ilgili görsel sonucu"

Barista ne kadar kazanır?

Aylık kazançları en az asgari ücret olan baristaların yükselme imkanına sahip olduğunu da belirtelim. Genellikle sınavdan geçerek önce maestroluğa yükselen baristaların maaşı tecrübeyle orantılı olarak artıyor. Ve önlerinde önce mağaza müdürü, ardında da bölge müdürü olmaya giden bir kariyer fırsatı bulunuyor.

Barista çalışma koşulları neler?

Barista mesleğinden bahsettik. Şimdi de Türkiye’de bulunan 3 önemli kahve markasının çalışma koşulları ve baristalık faaliyetlerini inceleyelim;

STARBUCKS COFFEE

 

starbucks bari,sta ile ilgili görsel sonucu"

Yöneticiliğe terfi etmek mümkün

Starbucks’ın Türkiye’de bulunan mağazalarında binlerce barista görev yapıyor. Starbucks Coffee , kahve konusunda özel eğitim almış baristaları, “Bizim ‘ortaklarımız’ olarak adlandırdığımız, Starbucks başarısının gizli kahramanları” olarak tanımlıyor.

Starbucks’ın baristaları, kahvenin tarihçesi, temel espresso bilgisi, espressoyla nasıl farklı tatlar yaratılacağı gibi konularda geniş bilgiye sahip. Ayrıca bu bilgilerle misafirlerin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş kahveler de yaratabiliyorlar. Bu arada kahve konusundaki bilgileriyle kahve kültürünün yaygınlaştırılmasına da destek oluyorlar.

Adaylarda aranan özellikler şöyle:

  • Starbucks Coffee yetkinliklerine sahip,
  • Takım çalışmasına yatkın,
  • Kendini geliştirmeye istekli,
  • 18 yaşını doldurmuş,
  • Çalışkan,
  • Güler yüzlü ve
  • misafirlere üçüncü adres deneyimini yaşatabilecek kişiler.

Çalışanların yaş ortalamasının yaklaşık 25 olduğunu da belirtelim. Ayrıca her eğitim düzeyinden kişiler Starbucks’ta çalışabiliyor. Diğer yandan, yarı-zamanlı çalışma uygulamasına da sahip olan Starbucks, kriterlere uygun olmak koşuluyla gerek ev hanımları gerek emeklileri de işe alabiliyor.

starbucks bari,sta ile ilgili görsel sonucu"

Kriterlere Uygun Olanları Starbucks’ta Neler Bekliyor?

Starbucks’ta barista olabilmek için oldukça zorlu, ancak bir o kadar keyifli, dört haftalık bir eğitim sürecinden geçmek gerekiyor. Ve öğrenme süreci meslek yaşamı boyunca devam ediyor.

Profesyonel kariyer planlama desteğiyle çalışan baristalar, performans değerlendirmesine bağlı olarak yönetici pozisyonuna yükselme fırsatı bulabiliyor. Gerekli değerlendirmelerden geçen baristalar öncelikle ‘kahve uzmanı’ unvanını alıyor. Gelişimlerine bağlı olarak onları ‘mağaza kahve uzmanı’, ‘bölge kahve uzmanı’, ‘kahve elçisi’ gibi farklı uzmanlıklar bekliyor.

Starbucks’ta baristalar aylık ücretlerine ek olarak prim sisteminden yararlanabiliyor. Ayrıca yemek ve yol yardımının yanı sıra tüm Shaya markalarından da indirim alıyor.Starbucks’ta barista olarak çalışmak isteyenler internet sitesinde ya da mağazalarda bulunan başvuru formunu doldurabilir. Hem internet hem de form aracılığıyla gelen başvuruları değerlendiren İK ekibi uygun adaylarla düzenli olarak yüz yüze görüşmeler yapıyor.

 

GLORIA JEAN’S COFFEES

 

gloria jeans barista ile ilgili görsel sonucu"

Yine yüzlerce baristanın çalıştığı Gloria Jean’s’te ortalama yaş aralığı 20-25 arasında ve eğitim seviyesi genellikle lise mezunu düzeyinde. Gloria Jean’s merkez ofisinde eğitim salonları ve uygulama alanları bulunuyor. Her çalışan temel eğitim aldıktan sonra işe başlıyor. Temel eğitimin bir bölümünde espresso ve süt hazırlama teknikleri hakkında teorik ve pratik eğitim veriliyor. Şubelerde yeni işe başlayanlar ilk dönemde espressolu ürünleri yönetici gözetiminde hazırlıyor. Ürün standartları sürekli şube yöneticileri ve eğitim departmanı tarafından denetleniyor ve gerektiğinde destek veriliyor.

gloria jeans barista ile ilgili görsel sonucu"

Gloria Jean’s, baristaların profesyonelleşmesine destek vererek uluslararası platformda yarışmalar düzenliyor. Kahve tüketiminin arttığı günümüzde baristanın önemli bir meslek haline geldiğinin bilincinde olan Gloria Jean’s Coffees 2006 yılından beri baristaların yarıştığı GJC World Cup organizasyonunu ile iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştiriyor. Sağladığı bu organizasyon sayesinde baristalar global ölçekte kendilerini değerlendirme imkanı buluyor.

Gloria Jean’s’te baristalar görevlerini iyi bir şekilde yerine getiriyor ve yöneticilik becerilerine sahipse şirkette uygun bir pozisyon olduğunda önce supervisor, ardından da şube müdürü olabiliyor.

KAHVE DÜNYASI

 

kahve dünyası barista ile ilgili görsel sonucu"Günde 200 bardak kahve

Kahve Dünyası’nın baristaları 100’ün üzerinde farklı içeceği hızlı bir şekilde hazırlamakla yükümlü. Kahve Dünyası’nda baristalar önemli bir teknik bilgiye sahipler ve bu tekniği çok hızlı bir şekilde uyguluyorlar. Örneğin Türk kahvesinin ortalama 1.5 dakikada, espresso’nun  25 saniyede hazırlanması gerekiyor.  Böylece bir barista günde ortalama 200 bardak kahve hazırlamış oluyor.

Kahve Dünyası baristaları sempatik, güler yüzlü, iletişim becerisi kuvvetli, işini ve kahveyi seven, hızlı ve pratik kişiler arasından seçiliyor. Yine çevreye duyarlı, sosyal ve pozitif kişiler de tercih sebebi oluyor.

Kahve Dünyası’nın barista ekibi üniversite öğrencisi ya da yeni mezun olan gençlerden oluşuyor. Bu kişilerin arasında işletme mezunları da var bankacılık bölümü öğrencileri de… Ortak özellikleri, kahve tutkunu ve güler yüzlü olmaları.

Pınar Kahve Dünyası

Kahve Dünyası’nın baristaları öncelikle servis personeli olarak işe alınıyor. En fazla 1.5 yıl sonra barista olmaya yatkın olanlar tespit ediliyor ve önce teorik kahve eğitimi, ardından uygulamalı kahve yapım eğitimi veriliyor. Son olarak da makine ekipman uygulama eğitimi görüyorlar. Baristalar yeterlik sınavına girerek eğitimlerini tamamlıyorlar.

Görevini başarıyla yerine getiren, işine katma değeri olan herkesin Kahve Dünyası’nda önü açılıyor. Bugün barista olan bir kişi belli yetkinlikleri edinerek mağaza sorumlusu dahi olabiliyor.

Kahve Dünyası’nda barista olarak çalışmak isteyenler mağazalara giderek başvuru formunu doldurabiliyor veya kariyer platformlarından başvuru yapabiliyorlar.

Starbucks Bardaklarındaki Yazıların Anlamları

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu