Yazarlar

Hafta İçi Tatilinde Rapor Alan Çalışan Haftalık İzin Hakkını Kaybeder Mi?

Hafta tatili hafta içine gelen bir çalışanın raporlu olması halinde haftalık tatili yanar mı?

Çalışanlar hafta sonu dinlenmek için genellikle tatil günlerini heyacanla beklerler. Hafta tatilleri sektörden sektöre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla hafta tatili her zaman hafta sonu olmayabilir. İş yerleri pazar günü de açık kalabilir. Durum böyle olunca çalışan haftalık tatilini hafta içi kullanır.

Peki çalışanın hafta içi olan dinlenme gününde rapor alması durumunda izin hakedişi zarar görür mü?

Öncelikle belirtmek gerekir ki İş Kanunun 46. maddesi kapsamında iş yerlerinde, çalışanlara tatil gününden önce haftalık çalışma saatlerinin belirlendiği iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir. Bu kapsamda çalışanlar, haftalık çalışma düzenlerinde Cumartesi – Pazar günleri tatil yapmasalar bile haftada bir gün dinlenebilmeleri için izin hak edişi alırlar. İşveren çalışılmayan hafta tatili günü için bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretini tam olarak ödemek durumundadır.

HAFTA İÇİNDE RAPORLU OLUNMASI HALİNDE HAFTA TATİLİ KAYBEDİLİR Mİ ?

Hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkının çalışan için kaybedilip kaybedilmeyeceği konusuna ise İş Kanununun 46. maddesi açıklık getirir.

Kanunda geçen söz konusu maddeye ek olan 2. Maddeye göre, “Bir haftalık süre içinde kalmak üzere, işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri çalışılmış günler gibi hesaba katılır.”
Böylece, hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilmez.

Bir haftalık süre içinde hekim raporuyla işe gelinmediği günler çalışılmış gibi sayılır ve o haftanın tamamı raporlu geçirilse dahi çalışan hafta tatili hakkına sahip kalır.

 

Eda Akar

İnsan Kaynakları Uzmanı

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

7 Yorum

  1. İyi güneler bu soruyu merak ediyorum hiç bir yerde cevabını bulamadım 10 günlük rapor aldım bu 10 günlük süreçte 2 defa haftalık iznime denk geldi ve içerde 2 günlük haftalık iznim kaldı bu izin için hak talebinde buluna bilirmiyim yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. eğer yıllık izninize başladıktan sonra rapor aldıysanız, yıllık izniniz içerisinde hastalanmış sayılacağınızdan ayrıca izin hakedişi olmaz. maalesef bu biraz sizin şanssızlığınız oluyor. 🙁 iş kanununda bununla ilgili net bir madde yok. konu biraz iş yerinizin inisiyatifinde diyebiliriz. iş yerinizin insan kaynakları birimi ile konuşup orta yol bulabilirsiniz. rapor aldıktan sonra daha önceden açtığınız izninize denk geliyorsa o zaman iş değişir. bu durumda iş yerinin izin hakedişini değiştirmesi gerekir.

  3. Yeraltı çalışanı olarak haftada 2 gün izin kullanıyoruz. Yıllık izne cıktıgımızda ise bizim bu 2 gün hakkımız verilmiyor, 1gün olarak sayıyorlar bu konuyla ilgili hic bir yerde bişi bulamadım..

  4. Merhaba Şuanda çalıştığım işyerinde bana karşı yapılan bir durum hakkın da merak ettiklerim var biraz araştırdım ama tam anlayamadım demeliyim

    Vardiyalı çalıştığım yerde çarşamba ve pazar iznim vardı yani haftalık 2 gün iznim var ben perşembe cuma cumartesi rapor almıştım benden haftalık çalışma süremi doldurmadığımı söyleyerek izinlerimden bir gününü iptal ettiklerini söylediler kesinti olacakmış böyle bir şey varmı kanun da.
    Şimdiden Teşekkürler Cevaplarınız İçin

  5. 12 saat vardiyalı olarak çalışan güvenlik görevlisiyim.1 gün gündüz(pazartesi).1 gün gece(salı).2 gün izin (Çarşamba ve Perşembe)olarak çalışıyorum.rapor alınca ve almış olduğum raporun bitiş günü izinli günüme gelince bizi işe çağrıyorlar.böyle bir hakları varmı işverenin ve yoksa biz ne yapmalıyız

  6. İnfaz koruma memuru olarak çalışıyorum 8-5 çalışıyorum ve haftasonu tatil bu hafta 3 gün raporluydum müdür bey raporun cuma günü bitiyor cumartesi mesaiye başlamam gerektiğini söyledi ne yapmam gerekiyor bilgilendirirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu