Yazarlar

İş Dünyasında Kadın

İş hayatında kadınların yeri gün geçtikçe artıyor.

Ülkemizde ve dünyada çalışan kadın sayısı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Öyle ki şehirde bir gün içerisinde kadınları her yerde görmek mümkün. Duraklar artık otobüs sırası bekleyen kadınlarla dolu, hepsi işlerine yetişmek için ulaşım kuyruğunda yerini almış durumda. Üstelik tek örnek tabi ki bu değil iş yerine yakın bir pastanede kahvaltı yapmak istediğinizde kadın girişimciler bu sefer de sizlere günaydın diyor. Kahvenizi alıp ofise geçmek istediğinizde de kadınlarla karşılaşıyorsunuz. Ofis ortamları ise tam anlamıyla gurur tablosu.

İnsan Kaynaklarından Finansa birçok departmanda kadın personel ve müdürler çalışma hayatında yerini almış durumda. Tek çalışma alanı tabi ki ofis değil. Fabrikalar, üretim sahaları kendinden emin birçok kadın mühendis ve üretim personeli istihdam etmekte.

Aslına bakarsanız işten eve dönüşte de durum pek farklı değil. Özel aracıyla trafikte seyreden çok sayıda kadın sürücüyle yolda karşılaşmak mümkün.  Artık bazı taksi durakları çifte standart ilkesini reddederek kadın şoförlerle çalışmayı tercih ediyor. Birçok belediye başlattığı istihdam programlarında otobüs şoförü pozisyonu için kadın istihdamı sağlamayı tercih ediyor.

Biz Buradayız!

İyi bir gözlemci iseniz bu söylediklerimi zaten biliyorsunuz ancak ben tekrar hepimiz burada iken bir kez daha yüksek sesle dillendirmek istiyorum. Artık çevresel dayatmalarla erkeklere yüklenilen birçok meslek gruplarında cinsiyet eşitliği uygulanıyor. Aslında ‘’Kadın şoför mü olur? ‘’, ‘’ Kadından mühendis olmaz!’’, ‘’ Üretimde kadının ne işi varmış! ‘’, ‘’Kadınlar yöneticilik yapamaz’’ gibi birçok cümleye karşı bizim verdiğimiz bir yanıt var. BİZ BURDAYIZ!  Yani artık yeni dünyada kadınlar eşitlik algısıyla her yerde kendini belli etmek için mücadele veriyor ve bu mücadeleyi veren diğer hemcinslerini de tüm samimiyetle destekliyor.

Gelelim şimdi bu önermemizi kanıtlamaya

Sanıyorum bu cevabı istatistiklere göre vermek de mümkün. Türkiye İstatistik Kurumunun 6 Mart 2020 de yayınladığı 2019 verilerine göre en az bir eğitim düzeyini tamamlayarak hayatına devam eden kadınların oranı %84,5. Ayrıca Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı sonuçlarına göre de en az bir eğitimi tamamlayarak hayatını idame ettiren kadınların oranı 2008 yılında %72,6, iken 2018 yılında bu rakam %84,5 e yükseldi. Bu rakam 2018 yılı için erkeklerde %95,9 olarak yayınlandı.

Kadın Dostu Şirketler Hangileri?

Tüm yazı boyunca kadınların iş dünyasında var olduğundan bahsettik. Peki kadınların iş dünyasında var olduğunu kurumsal olarak kabul etmiş ve kadın girişimini destekleyerek Kadın Dostu Şirket olmayı başarmış şirketler hangileri? Yazımda onların bu desteğine yer vermeden edemedim. LC Waikiki bu listenin birinci sırasında yer alıyor. Ve şirketlerinde tam 1500 Kadın yönetici çalıştırıyor. Şirketin geneline baktığımızda ise bu oran 39.1. Listeyi Türkiye İş Bankası, Migros, Sofra/Compass Grup ve Yapı Kredi Bankası devam ettirmekte. Kadın Yönetici sayısının Toplam Yönetici sayısına oranı göz önünde bulundurulduğunda ise 94.5 oranı ile Gratis en çok kadın çalışana sahip şirket ünvanının sahibi olmayı başarıyor.

 

İrem ARAL

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu