Yazarlar

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Adaylar hayatlarına yön verecek mesleği hangi yollarla seçebilir? İşte ipuçları;

Kişinin yapmak istediği ve kendisine en uygun mesleği bulması kariyer gelişimi ve çalıştığı dönemde verimli olabilmesi için oldukça önemlidir. Herkesin hayat tarzı, karakteri, hayata bakışı farklı olduğundan, kişi öncelikle kendini en iyi şekilde ifade edebileceği, hayat boyu uğraşmaktan sıkılmayacağı ve yapısına uygun olan mesleğe yönelmesi en doğru karar olacaktır.

İş arayan adayların kafalarındaki en önemli sorulardan biri meslek seçimi nasıl yapılır? sorusu olabiliyor. Peki meslek seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir?

Adaylar özellikle eğitim hayatlarına yön verme aşamasındayken meslek seçimi konularını oldukça fazla internette araştırma yapıyor. Araştırma yaparken en çok merak edilen sorulardan bir tanesi mesleklerin çalışma koşulları ve gelir düzeyleri. Peki meslek seçimi yaparken meslek haritası nasıl çıkartılır?

Meslek seçimi sürecinde oluşturulacak meslek haritası adayların verecekleri kararla birlikte başladıkları noktadan gelişim düzeyiyle birlikte aldıkları kararla ne kadar ileriye gidebilecekleri ve olası senaryoları ön görebilecekleri bir taslak. Meslek haritasını oluşturabilmek içinse aşağıdaki soruları adayların kendinize sorarak yanıtlamaları önem taşıyor.

İşte meslek seçimi yapmadan önce sorulması gereken sorular ve yanıtları;

Hobilerim neler?

Eğer yurt dışında eğitim almak için yeterli maddi imkânım olsa, hangi alanda eğitim almak isterdim?

Hayran olduğum ve takdir ettiğim rol modelim kim? Neden?

Başarılı olduğum projeler hangi kariyer alanıyla ilgili?

Hangi alanlardaki kitapları okumaktan hoşlanıyorum?

Hangi yönlerimle hatırlanmak isterim?

Şu ana kadar hiçbir deneyimimin olmadığı hangi alanda başarılı olacağıma inanıyorum?

Boş vakitlerimde ne yapmaktan hoşlanıyorum?

Üniversitede en çok sevdiğim dersler neler?

Hayallerim ve kariyer hayatından beklentilerim neler?

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar içinde sürekli tekrar eden noktalarınız varsa meslek seçimi sürecinde göz önünde bulundurmanız gerekir diyebiliriz. Bunlar özellikle ilgi alanlarınızı belirlemede ve bu alanlarda bir kariyere yönelmenize size yardımcı olacak ve kılavuzluk edecektir.

Size en uygun doğru mesleği seçerek mesleğinizle ilgili kariyer hayatınızda başarılarınız ve takdirlerinizle anılabilir, başkalarının kariyer hayatlarına yaşanmışlıklarınızla birlikte dokunabilirsiniz.

 

Eda Akar

İnsan Kaynakları Uzmanı

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu