Yeni Mezunlar İçin Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri

Yeni mezunlar özgeçmiş hazırlarken hangi püf noktalara dikkat etmeli?

Mezun olduktan sonra iyi bir iş sahibi olmanın ilk adımı etkili bir özgeçmiş oluşturmak. İnsan Kaynakları uzmanları adayla ilk temas kurdukları özgeçmiş tarama aşamasında yeni mezun adaylardan kendilerini doğru ifade etmelerini bekliyorlar.

Peki yeni mezun adaylar özgeçmişlerini nasıl hazırlamalı?  Yeni mezun adaylar özgeçmişlerinde hangi bilgilere yer vermeli?

Adayların öncelikle profesyonel olsun olmasın hangi pozisyonda çalışmak istediklerine karar vermeleri ve özgeçmişlerini de bu yönde hazırlamaları gerekiyor. Daha sonrasında o alandaki beklentilerini, şimdiye kadar neler yaptıklarını açık bir dille bütünlük içinde anlatmaları kritik önem taşıyor.

Özgeçmiş hazırlarken izlenecek adımlar şunlar olabilir;

• Özgeçmişimizi hangi formatta hazırlıyor olacağınıza karar verin.

• İçerik olarak yukarıdan aşağıya önce kişisel ve eğitim bilgilerimize yer verin.

• Özgeçmişinize kişisel ve eğitim bilgilerinizin dışında, kendinizi anlatan kısa bir ön yazıyı ekleyin. Önyazı özgeçmişte kendinizi daha açık bir şekilde ifade etmenize olanak sağlayacaktır. (bknz: ön yazı örnekleri)

• İş deneyimlerinizi yazdığınız esnada mutlaka içerik olarak hangi görev tanımlarında çalıştığınızı, maddeler şeklinde açık bir dil ile sıralayın.

• Seminer veya kurs bilgileriniz için istediğiniz pozisyona yönelik neler yaptığınızı tam anlamıyla açıklayarak ve doldurarak yazın. (Pozisyona yönelik olarak aktarım yapılması, o alanda ilerlemek istediğinizin kanıtı niteliğindedir.)

• Referans bilgileriniz için ise daha önceden çalıştığınız veya staj yaptığınız yerde ki yöneticilerinizin isimlerini vermeniz her zaman daha doğrucu olduğunuzu gösterir niteliktedir.

• Hobi ve Yetkinlik alanlarınızı özgeçmişinizde bulundurmayı unutmamız gerekir. Aksi takdirde sadece hazırlanmak için yapılmış ve sıradan bir özgeçmiş olma yönünde ki içeriğini kaybetmeden, diğer gelen başvurular arasında ön plana çıkmanızı ve farklı adaylar arasında seçilmenizi zorlaştırmaktan başka bir durum ortaya koymayabilir.

Yeni mezun adayların yukarıdaki adımları göz önünde bulundurarak özgeçmişlerini özenli bir şekilde hazırlamaları, iş arama sürecinde kendilerine avantaj sağlayacaktır.

Şimdiden başarılar.

Eda Akar

İşe Alım uzmanı

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı