Yazarlar

Yeni Nesil İnsan Kaynakları Yöntemleri

Yeni nesil insan kaynakları uygulamaları neler?

İnsan kaynakları yönetim sistemlerindeki en radikal değişiklikler, çalışanların kendi gelişim ve kariyerlerinin kontrolünü eline alacak şekilde yetkilendirildikleri sistemlere olan ihtiyaçlarla başlamıştır. Çalışanların işin yapılması için gerekli olan uzmanlık, fikir ve bilgilere erişim sağladıkları ve daha iyiye yönelmek için ilham aldıkları, baştan aşağı donanımlı olan Bilgi Teknolojilerinin alt yapısal sistemleri önemli hale gelmiştir. Bu gelişmelerin ardından yeni nesil insan kaynakları yöntemleri Y kuşağıyla birlikte sisteme dahil olmuş ve eski sistemlerin yerini almaya başlamıştır.

Peki yeni nesil insan kaynaklarında hangi yöntemler kullanılıyor?

Yöneticilerle İş Birliği

  • Çalışanların, insan kaynakları departmanı ve kendi bölüm yöneticileri ile olan iletişiminin sürekliliği ve hızı tüm diğer iş süreçlerinin de verimliliğini artırmaktadır.
  • Ayrıca örgütsel iletişimin çeşitli aşamalarında kullanılan araçların merkezi hale gelmesi hem iletişimin kalitesini artıracak hem de yönetimin karar alma süreçlerini kısaltacaktır.
  • Kullanılan kurumsal yazılımların fazlalığı, personelin farklı farklı sistemlere giriş yaparak kayıt oluşturması karmaşasını ortaya çıkartmaktadır. İşletmenin sınırlarının ortadan kaldırılması ve aynı organizasyona bağlı çalışanlardan oluşan insan network’ünün tamamının modellemesini ve tarafların kollektif zeka ve işbirliği verimliliğini anlamasını ve geliştirmesini sağlamak için tasarlanan sistemler önemli hale gelmiştir.

Sosyal Bağlantılar

Problemleri  iş birliği içinde çözmek ve sosyal olarak diğer çalışanlar ile birlikte hareket edebilmek organizasyona eşsiz bir dinamizm kazandırmaktadır.

Çalışanların süreçleri birbirleri ile etkileşim halinde yürütmeleri ve tüm bu etkileşimin kayıt altında olması, sürekliğin sağlanması bakımından önemlidir.

Günümüzde herkes sosyal medyada edindikleri deneyim ve alışkanlıklarını iş hayatında da kullandığı zaman daha verimli olmaktadır. Tek bir linki tıklayarak süreci tamamlamak, onay süreçlerini bir buton ile tetiklemek gibi kolaylıklar personelin çağdaş insan kaynakları yönetim sistemlerinden beklentileri arasındadır. Bu durum çalışan ve iş verimliliği açısından önemli bir avantaj kazandıracaktır.

Çalışanların tek bir şifre ile birçok işlem yapabilme arzularının bir nedeni de, görev sıralarını ve akışı modelleyerek zaman kazanmalarıdır. Entegrasyon olanakları işletme verimliliği için son derece önemli bir faktör olarak karşımıza çıkacaktır.

Etkili Eğitim ve Gelişim Süreçleri

Bilgi birikiminin artan oranda yükseldiği günümüzde, çalışanlarının bilgi ve becerilerini sürekli yenilemeyen organizasyonlar için, başarısızlık kaçınılmazdır.

Organizasyonlar yaşayabilmek ve rekabetçi üstünlüklerini koruyabilmek için çalışanlarını sürekli olarak yeniden yaratmak, etkinliklerini ve yetkinliklerini arttırmak zorundadırlar.

İnsan kaynaklarında eğitim; kişinin iş yapma yeteneğini arttırarak, mevcut veya gelecekteki performansını geliştirme çabasıdır. Böylece, insan kaynakları birimleri, çalışanların yaptıkları işlerle ilgili olarak etkinliklerini arttırmak amacıyla planlı öğrenme süreçleri geliştirir ve uygularlar.

Yeni nesil insan kaynakları yöntemleri firma içerisindeki çalışan motivasyonu ve verimliliği arttırmaya yönelik yöntemler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Y kuşağıyla birlikte çalışanlarımızın kurumlar içerisindeki mutlu olma oranlarını göz önünde bulundurularak şekillenmiş ve bazı firmalar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Kurum içi bağlılıkla birlikte çalışan mutluluğunda da artış görülmüştür.

 

Eda Akar

 

 

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir Yorum

  1. yeni nesil insan kaynakları trendlerini güzel yazmışsınız özellikle sosyal bağlantıların çok önemli olduğunu düşünüğyoırum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu