İK Blog

8 Başarılı Şirket CEO’sundan 8 Baş Ucu Kitabı

Dünyanın en başarılı şirket yöneticilerinin başarılarında büyük önemi olan kitap önerilerini sizi için derledik.

Yaşamımız boyunca okuduğumuz kitaplardan, izlediğimiz filmlerden, gittiğimiz yerlerden bazıları hayatlarımıza diğerlerinden daha fazla dokunur, onları daha çok içselleştiririz. Empati duygusuna kapılır veya kendimize örnek alarak yeni bir ilham kaynağı yaratırız.

Dünyaca ünlü şirketlerin CEO’larının hayatlarına en çok hangi kitaplar dokunduğunu , ilham alabilmeniz adına sizin için listeledik. Birbirinden değerli bu yapıtlar umarız sizin hayatlarınıza da dokunabilir.

Jeff Bezos – Günden Kalanlar (Kazuo Ishiguro)

gunden kalanlar

En başta online bir kitap dükkanı olarak Amazon‘u kuran Jeff Bezos‘un şiddetle önerdiği kitap “Günden Kalanlar”. Nobel ödüllü yazarın bu kitabı İkinci Dünya Savaşı sırasında Darlington Malikânesi’nin uşağı Stevens ve kahyası Bayan Kenton arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Mark Zuckerberg – Fakirliğin Portfolyosu
(Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford ve Orlanda Ruthven)

fakir%C5%9Figin porftfolyosu

Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg‘in tavsiye ettiği kitap ise “Fakirliğin Portfolyosu”. Dünya nüfusunun yaklaşık %40’ı günde 2 Dolar ya da daha azı ile yetinmek zorunda kalıyor. Masaya yemek getirmek zorundasınız, faturalar ve çocuklarınızın eğitimi de var. Bunun nasıl mümkün olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Elon Musk – Benjamin Franklin (Walter Isaacson)

10883

Tesla, SpaceX gibi büyük şirketlerin kurucusu ve CEO’su Elon Musk‘ın önerdiği kitap “Benjamin Franklin”. Benjamin Franklin, ABD’nin kurucu babalarından biri olmakla birlikte ülkenin gelmiş geçmiş en önemli yayıncı, bilimadamı, mucit, siyasetçi ve diplomatlarından biridir. Bu muazzam kişiliğin anlatıldığı kitap şaşırtıcı ve hayran bırakan bilgilerle doludur.

Indra Nooyi – Karaktere Giden Yol  (David Brooks)

The Road to Character - SESLİ KİTAP - David Brooks - Storytel

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi“Karaktere Giden Yol” isimli kitabı öneriyor. Kitap kişinin kendi karakterine yatırım yapmasının en az iş hayatında başarılı olması kadar önemli olduğunu ve hatta bunun elzem olduğunu anlatıyor.

Richard Branson – Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim  (Maya Angelou)

0000000617890 1

Virgin Group CEO’su Richard Branson‘un en sevdiği kitap ise Maya Angelou’nun “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” isimli kitabı.  Kitabın konusu: Savunmasız ve şiddet gören küçük bir kız… Onurlu ve büyüleyici bir yetişkine dönüşmeden önce yoluna çıkan ırkçılık ve bağnazlık gibi zorluklara göğüs germek zorunda kalır ve aslında mücadelesi karakterini şekillendiren en önemli şeylerden biridir.

Larry Page – Nikola Tesla Kendini Anlatıyor (Nikola Tesla)

nikola tesla

Google‘ın kurucularından olan Larry Page diğer başarılı liderlerin hikayelerinden ilham bulan biri. Özellikle alternatif akım mucidi Tesla’nın otobiyografisini öneriyor. Kitap Tesla’nın hayatını kendi kaleminden anlatıyor.

Bill Gates – Çavdar Tarlasında Çocuklar ( J. D. Salinger)

cavdar tarlas%C4%B1nda cocuklar

Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenlerden bahseden bu ünlü kitap Microsoft CEO’su Bill Gates‘in favorisi.

Steve Jobs – Yenilikçinin İkilemi: İş Yapma Tarzınızı Değiştirecek Kitap (Clayton M. Christensen)

41lZYsjj6dL

Apple‘ın kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs bu kitabın kendi iş yapma şeklini derinden etkilediğini söylemiştir.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu