Başarılı Bir İş Hayatı İçin Verimli Çalışmanın Yolları

Başarılı ve mutlu bir iş hayatı için en önemli noktalardan biri verimli çalışabilmektir. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Başarılı olmak… Hayatta herkesin temenni ettiği durumlardan biridir. Herkes başarılı olmayı ister ancak bu yolda gereken özveriyi veremez. Başarılı olmak için öncelikle hayatınızda yapmanız gereken, çalışmalarınızdan verim almaktır. Verimli çalışmak size başarının kapılarını kolaylıkla açacaktır.

Peki başarılı bir iş hayatı için verimli çalışmanın yolları neler? Verimli çalışmanızı kolaylaştıracak 6 önemli adımı sizin için derledik;

1. Konforunuz İçin Doğru Araç/Gereçleri Kullanın

Araç gereç kullanabilme özelliğimiz bizleri diğer canlılarda ayıran bir özelliğimizdir. Yapacağınız çalışmalardan verim alabilmek için pürüz çıkaracak ve sizi demotive edecek şeylerden uzak durun. İster çalıştığınız yazılım, ister oturduğunuz sandalye olsun, doğru araçlar kullanmak verimliliğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

2. Zaman ve İş Yönetimine Önem Verin

Zaman yönetimi oldukça basit ancak önemli bir adım. Zaman yönetimini doğru yapmak , işlerinizi önceliklendirerek verimli bir çalışma sağlar. Zaman yönetiminden işi sıralarken şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Yöneticinizin istek ve taleplerine
  • İşlerin termin tarihlerine
  • Projenizin planlarına
  • İşlerin geliş sırasına / önemli veya acil işler
  • Bir problem yaşanması halinde kendinizce oluşturacağınız alternatif yollara.

3. Karşınızdakilere ” Hayır ” Demeyi Öğrenin

Hayır diyebilmek | Sağlık

Hayatınızda genel olarak sizi bölecek, yavaşlatacak ve zor duruma sokabilecek olaylara karşı “Hayır” demeyi bilmelisiniz. Kişisel & özel sebepleriniz hariç sizi yapmanız gereken durumlardan alıkoyabilecek durumlardan uzak durmalısınız. Ofiste pür dikkat çalışırken projesine yardım isteyen arkadaşınıza o an için yoğunlaştığınızı ve kensidisine yardımcı olamayacağını söylemelisiniz. Hatta bunun için başka bir zaman dilimi daha önerebilirsiniz, kendinizi işe vermişken kafanızı karıştırmamaya özen gösterin.

4. Tek Bir Çalışma Odaklanın


Eş zamanlı çalışabilme kavramı son yıllarda aranılan özelliklerden biri sayılsa da bu yapılan işe bağlı. Üzerinde uzun zamandır çalıştığınız bir proje varken ve dikkatiniz başka çalışmalara vermemelisiniz. Yapılan araştırmalarda aynı zaman diliminde birden fazla iş yapmanın çalışmanın verimliliğin düşürdüğünü gösteriyor.

5. Verimli Olduğunuz Zamanı İyi Bilin


Herkes gün içerisinde full konsantre ful motive olacak diye bir durum söz konusu olamaz. Burada önemli olan nokta kendi eşref saatlerinizi bilmek ve verimli bir çalışma ortaya koyup koyamayacağınızı bilmektedir. Kimi sabah erken saatlerde kimi gece geç saatlerde konsantare olur. Bunu iyi değerlendirmeniz gerekir.

6. Önceki Çalışmalardan Beslenin

Proje kısımlarında verimliliğiniz arttırmak ve külfet görülen işleri aza indirgemek amacıyla, önceli çalışmalarınızdan kopyala-yapıştır yapın. Bir programcıysanız hazır kodlardan, bir sunum hazırlıyorsanız önceki templateleriizden destek alın. Bu durum hem size zaman kazandırır hem de proje sonuna gelmişken demotive olmanıza engel olur.

Özetle;

  • Planlı olarak işlerini daha kısa sürede tamamlayabilir, kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
  • Projeler bazında daha önemli ve acil işlere daha fazla yoğunlaşabilirsiniz.
  • Yaptığınız işlerden tam verim alarak iş hayatında daha başarılı v mutlu olabilirsiniz.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu