İK Blog

Çalışırken Oyalanma Davranışından Kurtulmanın Yolları

İş hayatında bir işe başlarken kendimizi acil olmayan başka işlerle oyalarken buluruz. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

Önemli bir işin başlamak veya devam ettirmek için masamızın başına oturduğumuzda, bazen kendimizi en saçma ve acelesi olmayan işlerle ilgilenirken buluruz. Buna günümüz koşullarının en büyük örneği sosyal medyada dolanmak olabilir. Ofisteyken bir tane daha kahve almak, masamızın üzerini toplamak veya evdeyken bir anda evi süpürmeye kalkmak ya da televizyon izlemeye dalmak gibi. O an keyifli vakit geçirsek de aslında asıl yapmamız gereken işleri erteleriz.

Tüm bu “dünyanın en acil olmayan şeyleri” listesi bizi oyalanma davranışına sürekler. Asıl amacımızdan sapıp farklı işlerle uğraşarak ilgimizi başka bir yere çekeriz. İş hayatı yetiştirmeye çalıştığımız işleri yaparken yaşadığımız oyalanma ise bizi maksimum strese sokabilir. Bir işi yetiştirmeye çalışıyor ancak bir yandan da odaklanamıyor olabilirsiniz. Burada birden çok etmen olabilir. Hata yapmaktan, eksik iş yaparak eleştirili almaktan ve sonucunda kötü iş çıkarmakta korkuyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi  “ Hiç başlamazsam, kötü iş çıkarmam” düşüncesinden alı koymanız ve kendinizi oyalamamanız gerekir.

Peki oyalanma davranışının önüne geçmek için neler yapabiliriz? Sizin için derlediğimiz 6 madde sayesinde kendinizi oyalamanın önüne geçebilirsiniz.

İlk Aşama: İşi Gözünüzde Büyütmeyin

stressed business woman table with tablet 23 2148095757

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın; yapacağınız işi bir oturuşta, nefes almadan, ara vermeden bitirmek zorunda değilsiniz. Bu durum daha en baştan sizi demoralize edecektir. İşinizi planlayarak zamana yaymak sizi rahatlatabilir.

Yapacağınız İşi Bölümlere Ayırın

todolist052020

Üniversite hayatınıza dönmek size iyi gelebilir. Örnek verecek olursak, yapılacaklar listenize “ekonomiye çalış” yazacağınıza, “ ekonominin a ve b konularını bitir” yazabilirsiniz. Yapacaklarınızı netleştirdiğinizde, işler gözünüzde daha çok büyümemiş olur.

Kendinize Bir Zamanlama Belirleyin ve Buna Uyun

esnek calisma saatleri

O an için canınız gerçekten çalışmak istemiyor veya o motivasyonu kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. Bu çok normal bir durum. Bu durumla karşılaştığınızda kendinize biz zaman aralığı belirleyin ve ona mutlaka uyun.

Dikkatinizin Dağılmasına İzin Vermeyin

Mobile Application

Dikkat dağıtıcı unsurları, televizyon ve telefon gibi, çalışma ortamınızdan uzak tutun. Masanızda not defteriniz ve bilgisayarınız dışında bir şey olmasın.

Destek İsteyin

zamanyönetimi

İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız işinize yardımcı olabilecek birinden destek alın ve bunu istemekten çekinmeyin.

Hipotezinizi Test Edin

online intern

Oyalanma için acıdan kaçınma davranışı dedik, peki bu acı beklentisi ne kadar gerçekliği yansıtıyor? Bu düşüncenizi test etmek isterseniz, işe başlamadan önce bu işi yapmanın size ne kadar zor geleceğini 1’den 10’a kadar değerlendirin. Daha sonra iş bittiğinde işin size gerçekten ne kadar zor geldiğini tekrar değerlendirip, puanlayın. Diyelim gözünüzde çok büyüyen bir işti ve ilk başta 10 üzerinden 10 zorlanacağınızı düşünüyordunuz. İşe başladıktan ve biraz çalıştıktan sonra gerçek zorlanma seviyenize 6-7 diyebilirsiniz. Bu somut yaklaşım, başlamak istemediğiniz ve oyalanmaya yeltendiğiniz bundan sonraki işlerde size hatırlatıcı olabilir. Bakış açınızı değiştirebilir ve “Muhtemelen bu iş yine gözümde büyüyor ancak başladığımda düşündüğüm kadar zor gelmeyecek” şeklinde düşünebilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu