İK Blog

Disiplinli Bir Çalışan Olmanız İçin En Kolay 8 Yol

Daha disiplinli bir hayata alışmanız için en kolay 8 yolu sizler için listeledik.

Anı yaşamak, plan yapmamak ve iki dakika sonrasını sürprizlerle beklemek hayatın güzel taraflarından olsa da yeri geldiğinde özellikle de iş hayatınızda disipline ihtiyaç vardır. Daha planlı hareket etmek, zamanı etkin kullanmak ve işlerinizi düzene sokmak için bazı ufak tüyolara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Her ne kadar herkesin değişmeyen bir iş ve çalışma biçimi olsa da, daha disiplinli bir hayata alışmanız için en kolay 8 yolu sizler için listeledik.

İşte Disiplinli Bir Çalışan Olmanız İçin En Kolay 8 Yol;

 

Kendinize Söz Verin

Amaçlarınız doğrultusunda hareket etmek istiyorsanız, disiplin konusunda kendinize söz vermeniz gerekiyor. Söz vermek ile her şey hallolmayacaktır. Bu nedenle kendinize inanmanız ve uygulamanız gerekir. Her geçiştirdiğiniz adım, kendinize verdiğiniz sözü tutmuyor olduğunuzu gösterir.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol

 

Sadece Yap!

Kendinize bir slogan belirleyin. O an yapmanız gereken işlerde cesaretlenmeniz için size yardımcı olacak bir çift söze ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle ‘sadece yapın!’

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol01

 

Hedeflerinize Odaklanın

Sessiz bir ortam bulun kendinize. Ve dinleyin. Sadece kendinizi dinleyin. Amaçlarınızı, kısa süreli ve uzun süreli hedeflerinizi, gerçekleştirmeniz için yapmanız gerekenleri sıralayın. Hedefleriniz için en küçük çaba, sizi daha da cesaretlendirecektir.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol1

 

Önceliğinizi Belirleyin

İş yerine gittiğiniz zaman ya da evden çıkmadan önce, bugün yapacaklarınızı sıralayın. Bu sıralamanın ardından yapacağınız şey ise, gün içerisindeki işlerinizin önem sırasını belirlemek ve en zor işleri en başa koymak. Böylece en zor olarak düşündüğünüz ve kendinize yük olarak gördüğünüz işi ilk olarak bitirmiş olacak ve gün boyu o yükü hissetmeyeceksiniz.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol2

 

Dinlenmeyi Es Geçmeyin

Planlı çalışmanın öncesinde bu planı yerine getirebilmek için sağlıklı bir psikolojiye ihtiyacınız vardır. Yorgun bir beyin ve bedene sahip olduğunuz sürece, yapacağınız işlerden verim almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle dinlenme vakitlerinizi elinizden geldiğince kaliteli geçirmeye çalışın. Uyku saatlerinizi bir standarda oturtarak gün içerisindeki uyku probleminize son verebilirsiniz.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol3

 

Beslenmeye Özen Gösterin

Sağlıklı besinler tüketmeye çalışın. Bedensel sağlığınızı kontrol altına almış olmanın yanı sıra ruhsal olarak da rahatlık hissedeceksiniz. Çalışıyor olmanız kahvaltı yapamıyor oluşunuzun bir bahanesi değil. Bu nedenle kahvaltı öğününüzü es geçmemeniz gerekir. Şekerli besinlerden ve fazla kafein tüketmekten kaçının.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol4

 

Küçük İşlerden Kaçınmayın

Basit işleri zaten gözünüzde kolay gördüğünüzden ‘sonra yaparım’ düşüncesiyle ertelemeyin. Çünkü sonra yapmayacaksınız. Bir dahaki hatırlayışınızın sonrasında da yapmayacaksınız. Eğer bir kere ertelediniz mi, hep ertelersiniz. Bu nedenle aklınıza gelen o basit işi hemen yapın. Evden çıkmadan yatağı toplayın. Bilgisayarınızdaki klasörleri düzene sokun. Ofisinizdeki masayı derleyin. Yapın!

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol5

 

Herkesin Ödüle İhtiyacı Vardır

Disiplin çerçevesinde ilerleyen işlerden elde ettiğiniz başarılar sonucunda kendinizi ödüllendirin. Bu başarınızı kutlamak için ailenizle / arkadaşlarınızla yemeğe çıkabilir, sinemaya gidebilir ya da bir – iki günlük tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

disiplinli olmaniz icin en kolay 7 yol0

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu