İK Blog

Gerçek Bir Lider Olmanın Sırrı: Önce Kendinize Liderlik Edin

İş dünyasındaki birçok insan liderlerin yapacak çok fazla işi vardır ve kendine ayıracak kadar vakti yoktur diye düşünür. Ancak uzmanlara göre gerçek bir lider olmanın sırrı, öncelikle kendine liderlik edebilmektedir.

Lider olmak,  başarılı olmak herkesin kariyer hedefleri arasında yer alır. Kim bir konuda ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmak istemez ki?  Bu yazımızda liderlik kavramını biraz kendi içimizde arayacağımızdan bahsedeceğiz. İlham kaynağımız ise yönetim danışmanı, liderlik koçu ve konuşmacı Lars Sudmaan olacak.

Lider olmak, biraz ebeveyn olmak gibi diyor TEDxUCLouvain Talk’ta eski bir şirket yöneticisi olan Lars Sudmann. Önceden, nasıl yapacağımıza, ne kadar inanılmaz olacağımıza ve diğer insanların yaptığı hataları nasıl kaldıracağımıza dair bütün o pembe görüşlere sahibiz. Fakat rolü üstlenme sırası geldiğinde, gerçekliğin beklentilerimize veya hayal gücümüze uymadığını tespit ediyoruz.

“ Liderlik etmek istiyorsan, zamanının en az yüzde 40’ını kendin için yönet.”

Sudmann’ın iş dünyasında çok önemi ve etkili bulunan yöntemlerini sizin için derledik. İşte Lars Sudmann’ı büyük bir lider olmasına yardımcı olan, basit ama etkili o 3 eylem:

1) Eksikliklerini Farkında Ol

businessman-looking-in-mirror-pan_12170 | The Harbus

Liderlerin tüm ön yargılarını, tercihlerini ve zayıf yönlerini bilmeleri gerekir. Bir patronun sahip olması gereken çok önemli bilgi kendisini bilmesidir,  ancak meslektaşlarından ve çalışanlarından bu tür bir geri bildirim almaları her zaman kolay değildir.

Bunun yerine, Sudmann’ın “karakter özellikleri kontrolü” dediği şeyi deneyin . Sizce ya da güvenilir meslektaşlarınızın görüşüne göre kötü bir lider ya da patron olan, çalıştığınız birini düşünün. Yaptıkları olumsuz yargılara neden olan şeyler nelerdi? Sonra kendinize sorun: Bu davranışlardan herhangi birini paylaşıyor musunuz? Eğer bu davranışlara sahipseniz olumsuzluk derecesine göre kendinize 1 ile 5 arasında bir puan verin.

Belki de çalışanlarından uzakta önemli bilgiler tutan bir lideriniz vardı, bu da onun altındaki herkesin işini yapmasını zorlaştırdı. Ya da belki bir mikro yöneticiniz oldu. Muhtemelen eylemleri daha az dramatik ya da alçak gönüllü fakat yine de zararlı olan liderler de deneyimlediniz. Belki de belirsiz bir iletişimci veya size her zaman “sonra” ve “sonra” geri döneceklerini söylediler.

Bazı davranışları sizinle birlikte eve gelirse şaşırmayın. Sudmann, “Başkalarında kötü bulduğumuz şey kendimizle sık sık yankılanıyor” diyor. Potansiyel iyileştirme alanlarınızı belirledikten sonra, onlar üzerinde nasıl çalışacağınıza dair bir plan yapın. Her ay bir karakter özelliğinizin kontrolünü yapmayı deneyin.

 

2)Günün Kritiğini Yap

How long until your coffee stops working | health enews

Her gün, son zamanlarda karşılaştığınız zorlukları ve yakında karşılaşacağınız sorunları düşünmek için 5-10 dakikanızı ayırın. Marcus Aurelius akşamları yansıtmaya bayılırken, Sudmann bunu sabah kahvesinde yapmayı sever.

Sorulması gereken sorular şunlardır: “Liderlik dün nasıl geçti? Karşılaştığım lider, karşılaştığım zorluklarla nasıl yüzleşebilirdi? Bugünkü zorluklarımdan ne haber? Neyi farklı yapabilirdim? ” Düşüncelerinizi yazın, böylece onlara geri dönüp onlardan bilgi alabilirsiniz.

 

3) Duygularını Düzenle

Why workplace problems follow you when you change your job | this.

Ne kadar hazırlık ve yansıma koyduğunuz önemli değil. Sizi kızdıran, sinirlendiren veya kızdıran çalışanlar, iş arkadaşları, müşteriler ve ortaklar olacak. Sudmann, “düşündüğünde lider olarak karşılaştığın tüm bu anlar” olacağını açıkça kabul ediyor.
İşin pratiği:  “yeniden biçimlendirme” de.  Duygunun ciddiyetine bağlı olarak, 1, 2, 3 veya 1 ile 10 arasındaki zihinsel sayım anlamına gelmektedir. Bir veya birkaç derin nefes almak da bunun bir parçası. Hemen 9’lar ve 10’lar ile meşgul olmalısın, ama sakinliğini parçalayan birçok şeyin daha az önemli olacağını göreceksin. 6 ya da daha düşük bir şeyle ya fiziksel olarak “hızlıca bir mola vermeliyim; hemen geri dönmeliyim” ya da mecazi olarak “söylediklerinizin üzerinden geçmek için bir dakikanızı ayıralım”. Bu arada, kendinize şöyle düşünmek için bir dakika verin ve düşünün “Bu durumla başa çıkmayı isteyen lider nasıl olur?

Cevap size gelecektir. Şunu unutmamalıyız, yaşamın büyük sırrı önce kendimizi kabul etmek ve kendimize bunu kabul ettirmekle başlar.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu