İş Hayatında Sürekliliği Aksatan 5 Sebep

İşte iş hayatında dinamizmi ve sürekliliğin aksamasına yol açan sebepler..

Şirketlerde iş sürekliğini etkileyen bir çok sebep akla gelebilir. Bu sebepler şirketin büyüklüğüne veya niteliğine bakılmaksızın işlerin aksamasına sebep olur.

İş yerinde sürekliliğin nedenlerine değinen 2019 Forbes raporuna göre, şirketlerin iş sürekliliğini en çok engelleyen tehditler arasında doğal afetler, veri sahtekarlığı & hırsızlığı ve siber saldırılar yer alıyor.

Şirketlerin işleri aksatan bu kör noktalar iş sürekliliği konusunda pozitif bir ilerleme kaydedilmesine engel oluyor.

İşte iş hayatında sürekliliği aksatan 5 sebep..

1. Şirketlerin geçmişlerinin sorunsuz olmasına güvenmesi

Bir şirketin geçmişinin sorunsuz olması, gelecekte de sorunsuz olacağı anlamına gelmiyor maalesef. Öngörülemeyen ancak gerçekleşmesi olası tehditler için hazırlıkların yapılmaması, eğitimli çalışanların bulundurulmaması ve sıradan tehditlerin göz ardı edilmesi ile birlikte şirketler, sorunsuz geçmişlerine güvenerek hareket ediyor. Ancak bu tutum, karşılaşılan ilk olumsuz durumla birlikte iş sürekliliğinde aksamalara neden olabiliyor.

2.Tehdit ve risklerin doğru değerlendirilmemesi

Şirketler en önemli dijital varlıklarını belirlemeli ve bunlar için ek önlemler almalıdır. Müşteri verileri ve finansal veriler gibi en çok korunması gereken ve kaybedildiğinde işleyişin tamamen durmasına neden olabilecek veriler şirketler için oldukça önemlidir. Bankacılık, finansal hizmetler, üretim, BT servis sağlayıcıları, hava yolları, hastaneler, kamu hizmetleri gibi bazı endüstriler bu konuya daha fazla dikkat etmelidir.

3.Çalışanların iş sürekliliği konusunda eğitilmemesi

İş sürekliliğinde, doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olanların yetkinliği oldukça önemlidir. Eğitimsiz tek bir personelin, zincirdeki en zayıf halka olacağı unutulmamalıdır. İş sürekliliğini, tüm kuruluşta olağan bir işin parçası gibi yerleştirmeye odaklanılmalıdır. Bu göz ardı edildiğinde ve işler ters gittiğinde kurum için daha maliyetli olabilir.

4.İş sürekliliği planlarının nadiren uygulanması

Şirketlerde iş sürekliliği planının öncelikli olmaması ve günlük işlemlerin daha önemli görülmesi yaşanan sorunların ana nedenlerini oluşturuyor. İş sürekliliği testleri, egzersiz yapmakla aynıdır. Sistematik olarak test uygulayan kuruluşlar, planlardaki veya diğer düzenlemelerdeki zayıflıkları görerek müdahale edebilirler. Tekrarlanan düzenli testler, operasyonel mükemmellik seviyesine ulaşmak için önemli bir adımdır.

5.İş sürekliliği planına üçüncü taraf hizmetlerin dahil edilmemesi

İş sürekliliği planları ve düzenlemelerinde yapılan hatalardan biri de satıcılar veya tedarikçilerin planlamaya dahil edilmemesi. Üçüncü taraf hizmetlerin herhangi bir kesintisi zincirleme bir etkiye neden olacağı için şirketinizde de aksamalara neden olabilir.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı