İş Hayatının İnsana “Kazandırdığı” 10 Şey

Hayatı öğrenmenin en iyi yollarından biri olan iş hayatı, yaşattığı tecrübelerle birçok şeyi görerek öğrenmemizi sağlayan bir öğreti biçimi aynı zamanda… Başarılar, başarısızlıklar, dostluklar, düşmanlıklar, entrikalar.. Tahsiliniz ne olursa olsun iş hayatından öğrendiğiniz şeyler çıkardığınız dersler mutlaka olmuştur..

Yoğun stres, tükenmişlik sendromu, kötü beslenme agresyon gibi götürüleri olsa da, iş hayatının bir yerden sonra bizi hayata bağladığını ve kendimize her gün defalarca meydan okumamızı sağladığını da unutmamak gerek. 

İş hayatı insanın hayatından birçok şey alıp götürüyor o konuda hem fikiriz! Fakat biz bardağa dolu tarafından bakmaya karar verdik ve kendikilerinizle karşılaştırmak üzere iş hayatının insana kazandırdığı birbirinden değerli 10 kazanımı sizler için inceledik. 

 

İşte iş hayatının insana kazandırdıkları

 

1. Sabretme yetisi

Bitmek bilmeyen toplantılar, mailler, revizeler, commentler, pointler sonucunda insan sabretmeyi de öğreniyor tabi. Bu duruma öğrenilmiş çaresizlik diyenler için de bir atasözümüz olacak: Sabır eyle işine, hayır gelsin başına. 

2. Komik olmayan şeylere gülme yetisi

Bazen işvereniniz ya da iş arkadaşınız size başından geçen bir olayı anlatır ya da elinizdeki işle alakalı size iğneleyici bir şaka yapar fakat siz bunu hiç komik bulmazsınız. İşte tam o anda ilahi bir güç tarafından dürtülürsünüz ve yüzünüzde samimiyetsiz bir gülüş beliriverir…

3. Bel fıtığı

Özellikle masa başı çalışan insanların muzdarip olduğu bir durum… Sandalyede şekilden şekile girersiniz, kas gevşeticiler en yakın arkadaşınız olur fakat çözümü yoktur. En sonunda içinizden şu şarkıyı söylemeye başlarsınız “Çaresiz derdimin sebebi belli…”

4. İki yüz metre ötede konuşulanı duyma yetisi

İş yerinde kim ne diyor, ne yapıyor diye merak etmekten sinsi sinsi kazanılmış olan yetidir. Kişinin kendisi hakkındaki görüşleri duymaya çalışması ile upgrade edilir. 

5. Çoklu görev yetisi

Multitasking olarak da bilinen bu yetenekle birlikte aynı anda hem telefona, hem karşınızdaki kişiye cevap verip, bir taraftan mail yazarken diğer taraftan evrakları yetiştirme becerisi kazanabilir kalan vakitte iş çıkışı programı için mekan bakabilirsiniz.

7. Dilinize yeni zamanlar kazandırır

Kurumsal olmaya çalışırken “Tamam efendim, biz bunu yapıyor olacağız” dersiniz, ilkokuldaki Türkçe hocanızın kemikleri sızlar.

8. Alışmayı öğrenme yetisi

İş hayatı diyip geçmemek lazım, insana çok şey alıştırır. İnsanlara alıştırır, hırslara alıştırır, azla yetinmeye alıştırır, terfi alamamaya alıştırır, kötülüğe iyiliğe alıştırır, kısacası hayata alıştırır. 

9. Süper arkadaşlıklar

Günün çoğunluğunu geçirdiğiniz iş yerinizde istemeden de olsa bir çok muhabbete dahil olursunuz. Eğer şanslıysanız bu muhabbetler çok kalıcı arkadaşlıkların temelini oluşturabilir. Ve “Burayı çekilir kılan bir maaşım bir de sen” diyebileceğiniz dostlara sahip olabilirsiniz.

10. Erken kalkabilme yetisi

Uzun yıllar günün aynı saatinde kalkmaya alıştığınız için bu alışkanlıkla hafta sonu da 06.48’de bir anda uyanıverirsiniz. Sonra dön dur… Ama üzülmeyin! Bu sayede koca bir hafta sonu sizin, yani iş maillerinizi cevaplayabilmek için bolca zamanınız var 🙂 🙂 🙂 🙂

Fakat itiraf edelim; ne kadar şikayetçi olursak olalım, ne kadar ağlayıp sızlarsak sızlayalım her sabah kalınca gidilecek bir yerin olması çok güzel! Değil mi?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı