İK Blog

Kariyeriniz İçin Doğru Yolda Olup Olmadığınızın 5 Göstergesi

Kariyer hepimiz için önemli. Kendimiz ve ailemiz için ihtiyacımız olan finansal istikrar, nerede yaşadığımız, neleri karşılayabileceğimiz, nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğumuz buna bağlı olarak belli oluyor. Peki kariyer basamaklarını ilerlerken doğru yolda olup olmadığımızı nasıl anlarız? İşte detaylar;

Çevrenizde bir kariyer fırsatı oluştuğunda bunu erkenden fark etmek ve değerlendirmek çok önemli. Böylelikle gemiden çok hızlı inme veya bir fırsatı kaçırma riskini almamış olursunuz.

Eğer iş hayatınızda bu belirtilerden bazılarını görüyorsanız, kariyeriniz için doğru adımları atıyorsunuz demektir:

1. Zam almak

terfi almak ile ilgili görsel sonucu

Eğer beklemediğiniz veya yıllık rutinin dışında bir zam aldıysanız, tebrikler! Kariyer basamaklarını doğru bir şekilde tırmanıyorsunuz demektir. Yıllık rutin artışların dışında aldığınız zam veya ödüller, çalıştığınız kişilerin sizinle olmaktan ne kadar mutlu olduğunu ve sizin için para harcamaktan çekinmediklerini gösterir.

2. Önemli kişilerle toplantılara davet edilmek

meeting ile ilgili görsel sonucu

Takviminiz gün geçtikçe doluyor mu? Üst düzey isimlerle toplantıdan toplantıya mı koşuyorsunuz? Bu yoğunluk başınızı döndürse de bu durum şirketinizin size verdiği değeri gösteriyor. Demek ki şirketiniz sizin daha değerli bir çalışan olduğunuzu ve daha fazla ön planda olmanız gerektiğini düşünüyor.

3. Önemli projelerde görevlendirilmek

meeting ile ilgili görsel sonucu

Şirketiniz için önemli projelerde görevlendirilip, daha fazla inisiyatif almanız isteniyorsa, iş yeriniz size güveniyor demektir. Bu tür önemli projelerde, stres altında gösterdiğiniz performans, yöneticilerinizin sizin değerinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.

4. Patronlarınızla daha fazla serbest zaman geçirmek

drinking coffee at work ile ilgili görsel sonucu

Patronlar, yöneticiler genellikle çalışanlarından daha fazla çalışır. Eğer patronunuz sabah erken kalkıyor, ofisten geç saatte çıkıyor ve buna rağmen sizi daha fazla tanımak, sizinle daha fazla zaman geçirmek istiyorsa bu iyiye işaret.

5. Patronlarınızdan hedeflerinize dair sorular almak

drinking coffee at work ile ilgili görsel sonucu

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsunuz?” sorusu her zaman zor bir soru olmuştur. Ancak patronunuz size bu tür sorular soruyorsa, gelecek planlarınız içinde çalıştığınız şirketin de olmasını umut ettikleri için soruyorlardır.

 

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu