İK Blog

Mülakatta İşverene Sorulabilecek En Etkili 5 Soru

Mülakatta görüşmeciye sorulabilecek sorular neler olabilir?

İyi okullardan mezun olup, iyi deneyimlere sahip olsanız bile iş bulma süreci çoğu zaman sancılı bir süreçtir. İş arama sürecinde mutlu olup olmayacağınızı bilmediğiniz bir sürü işe başvurursunuz. Kimilerinden geri dönüş alır, kimilerinden alamazsınız. Mülakata çağırılsanız bile hiçbir şeyin garantisi yoktur ve bu sebeple de fazla stres yüklenebilirsiniz.

Mülakatların adayları test ettiğini biliyoruz. Bu durum bir çok kişiyi çoğu yönden strese soksa da bazıları bu süreci çok rahat atlatabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Mülakatta size sorulan soruları en ince ayrıntısına kadar anlatıyorsunuz fakat ömrünüzün yarısından fazlasını geçireceğiniz işiniz ve işvereninizle alakalı çok az bilgi alıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında aslında muhtemel çalışanların işvereni az da olsa test etmesi gerekmiyor mu? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Mülakatta İK’cılara sorulabilecek sorular neler? Aday olarak birlikte çalışacağınız yöneticinize iş teklifinden önce hangi soruları sorabilirsiniz? Bu soruların yanıtları için iş görüşmesinde aday olarak sizin de sorabileceğiniz muhtemel soruları derledik.

İşte adayların iş görüşmesinde birlikte çalışacakları yöneticilere sorabilecekleri en etkili 5 soru;

1. Yönetim stiliniz nedir?

Bu soru karşısında sessiz mi kaldı? Soru hakkında düşündü mü?

Belirsiz mi? Yoksa destekleyici, cana yakın ya da karar verici mi dedi?

boss

2. Daha önce çalışanlarınızdan yönetim stiliniz tarzında bir geri bildirim istediniz mi? Sonuçları neydi?

Çünkü iyi bir yönetici her zaman performanslarını ve tarzlarını geliştirmeye çalışır ve bu konuda yapabileceği en iyi yol ise çalışanlarından geri bildirim istemektir.

Eğer cevabı geri bildirim istediği yönündeyse, kendini geliştirmek için nasıl bir yol izlediğini de sorabilirsiniz.

fed

3. En son ne zaman çalışanınızdan öneri veya fikir aldınız?

Kötü yöneticiler genelde çalışanlarının fikirlerini önemsemez ve onları uygulamaz. Bu soruda takıldı mı? Yuvarlak bir cevap mı verdi? Yoksa örneklerden veya ilham aldığı projelerden mi bahsetti? Eğer size tatmin edici bir cevap verdiyse bu onun destekleyici, cana yakın ve dinleyen bir işveren olduğunu gösterir. İyi bir yönetici, personelinin mümkün olan en iyi işi yapabilmesi için ona olanak sağlar ve engelleri ortadan kaldırır.

suggest

4. En son ne zaman bir çalışanınızı övdünüz? Neden?

Bunu hiç yapmadığını söylüyorsa ya da verdiği örnek zayıfsa, dikkatli olun. Kötü yöneticiler çalışanlarını övmekten kaçınırlar. Halbuki çalışanları motive etmenin en kolay yolu onları iyi yaptığı bir iş doğrultusunda övmektir.

wow

5. Çalışan gelişimi ve eğitimi hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Daha önce hiç profesyonel bir gelişim fırsatını sırf yöneticiniz çok fazla vakit alacağını söylediği için reddettiniz mi? Bu sebeple iş değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Çok haklısınız. Çünkü iyi bir yönetici çalışanının her zaman kendini geliştirmesini ve iş hakkında alacağı eğitimlerin ona ve kendisine fazlasıyla katkı sağlayacağının bilincinde olmalıdır. Yani kötü yöneticiler profesyonel büyüme ihtiyaçlarını göz ardı ederken, büyük yöneticiler çalışanlarının sürekli gelişimini destekliyor.

no

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu