Fark Yaratan 5 Hoş Geldin Kiti Örneği

Dünyanın farklı bölgelerindeki şirketlerin yeni çalışanlarına verdiği 5 hoş geldin kiti.

İnsan kaynakları uygulamaları arasında işe yeni başlayan yeni katılımların şirkete ve işe adaptasyonu kuşkusuz çok önemli bir konu. Yeni bir işe girdiğinizde her ne kadar kendi işinizde iyi de olsanız, yeni bir ortama, yeni iş yapış biçimlerine dahil olmak yeni arkadaşlarla tanışmak her zaman biraz gerginlik verici olmuştur.

İşe yeni başlayan çalışanların şirkete hızlı adapte olması ve ihtiyacı olacak her şeyin elinin altında olması için insan kaynakları birimlerinin en sık yaptıkları uygulamalarının başında hoş geldin kitleri geliyor. İlk iş gününde yeni katılıma verilen hoş geldin kitleri yeni katılımlara şirketi tanıtırken adaptasyonu da kolaylaştırıyor. Ayrıca yeni çalışanın gözünde de şirketle ilgili bir izlenim oluşturmuş oluyor.

Peki hoş geldin kiti nasıl hazırlanıyor?

Hoş geldin kitleri Linkedin’de en çok paylaşılan içeriklerin başında geliyor. Bazı firmalar hoş geldin kitinin daha özel ve çalışanın şirket ile bağ kurmasını kolaylaştıracak bir hediye şeklinde tasarlamayı tercih ediyor. Burada kritik olansa hoş geldin kitinin içinde şirketi tanıtan bilgilere yer verilmesi. Çalışanın işe girdiğinde ilk ihtiyacı olan bilgiler; yönetim ekibi(isim soyad özgeçmiş) organizasyon şeması, değerler, vizyon misyon, mümkünse şirketin tarihçesi ve başarıları.

Şirketler çoğu zaman yaratıcı ve işlevsel hoş geldin kitleri için yaratıcı ajanslarla çalışmayı tercih edebiliyor. İK Magazin ekibi olarak hoş geldin kiti çalışmasında çıtayı biraz daha yükseğe koyan 5 örneği sizin için derledik.

İşte hoş geldin kiti örnekleri;

1-Yourstudio Hoş Geldin Kiti

Bu şirket çalışanlarına hoş geldin kiti olarak bir fide veriyor. Böylelikle şirketin en önemli hedefi olan büyümeyi yeni başlayan çalışanına daha ilk günden güzel bir metaforla anlatmış oluyor. Ayrıca hoş geldin kitinde kişisel gelişim ile ilgili motive edici makaleler yer alıyor. Böylece işe yeni başlayan çalışan daha ilk günden şirket ile ortak bir hedefe yönelmiş oluyor. Ve her masasına oturduğunda büyüyen fide sayesinde bu hedefi hatırlıyor.

2-Cactus Reklam Ajansı Hoş Geldin Kiti

Amerika’daki bir reklam ajansı olan Cactus firması, yeni gelen çalışanlarına “Muhteşemlikte gezinmenize yardım eder.” sloganıyla bir hoş geldin kiti hediye ediyor. Kitin içinde her şirketin verdiği  klasik hediyeler –usb,kalem, şirket logosu baskılı tişört- bulunurken ekstra özel hediyeler bulunmakta. Şirketin kültürünü yansıtan eğlenceli bir dille yazılmış özel bir kitapçıkta; şirketin tarihi, iş süreçleri, binanın genel tanıtımı ve şirket kültürü anlatılmış. Bir başka güzel detay ise bizzat personele yazılmış özel tasarım bir mektup.

 3-Tap Portugual Hoş Geldin Kiti

Bir havayolları firması olan Tap Portugual’ın basit ama güzel bir hoş geldin kitine sahip. Yaratıcı bir ajansa tasarlatılan hoş geldin kitinin içinde şunlar bulunuyor; şirket başkanından bir hoş geldin mektubu, usb, not defteri, kurşun kalem, kordon ve hoş geldin tasarımı bulunuyor. Şirket yetkilileri bu tasarımın şirketin kültürünü yansıttığını belirtiyor.

4-Percolate Hoş Geldin Kiti

Yeni personeller gelmeden önce kullanacağı masasına tişört, kupa bardak, kindle, fare altlığı, not defterleri çanta bulunur. Ancak bu hoş geldin kitini özel kılan en önemli parçası şirket başkanının eliyle yazdığı hoş geldin notudur.  Böylece işe başlayan eleman kendini daha önemli ve şirkete ait hisseder.

5-Ogilvy & Mather Hoş Geldin Kiti

Yine bir başka firma şirket kültürü olan kusursuzluğu ve mükemmel dizaynı çalışanlarına daha işe başladığı anda vermek için ilginç bir masa tasarımına gidiyor. Masayı hoş geldin kiti ile düzenleyen firma aynı zamanda kitin içine koyduğu bilgilendirme mesajları ile ilk iş günün eğlenceli bir hale getiriyor.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

Şirketlerden İlk İş Günü Uygulamaları

Etiketler
HUAWEI TALENT INTERVIEW

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı