İK Blog

2020 Yılının En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

2020 yılı içerisinde okuyucularından en yüksek puanları alan en iyi kişisel gelişim kitaplarını sizin için derledik.

Kitap okumak, yaşımız kaç olursa olsun, hangi mesleğe sahip olursak olalım alışkanlık haline getirmemiz gereken bir davranışımız olmalıdır. Bazen kafamızı dağıtmak ve başka alemlere yönelmek için kitap okuyor da olsak, her hikayeden kendimize bir anlam ve bakış açısı kazandırabiliriz. Her türden kitap okumanın tadı bir başka olsa da, kendimizi geliştirmek, güçlendirilmesi gereken yönlerimizi görmek ve kariyer basamaklarından zorlanmadan geçmek için ufak tüyolar alacağımız kitaplar da okumamız gerekir. Bunlar elbette bazı kişisel gelişim olarak adlandırılan, daha çok didaktik bilgilerin yer aldığı kitaplar.

Her sene kişisel gelişim adı altında birçok kitap çıkarılır ve genel satış oranlarına bakıldığında da aslında en büyük yüzdelere sahip bir daldır. Rekabet ortamı içerisinde yaşadığımız dünyamıza baktığımızda da, yalnızca kariyer özelinde değil akla gelebilecek her alanda kişisel olarak gelişen ve araştıran bireyler olmamızın önemi daha da arttı. Kendimize yeni bir şeyler katabilmek adına, bu sene içerisinde en çok okunan ve yorumlanan kişisel gelişim kitaplarını sizin için derledik;

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı (Stephen Covey)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitap, etkili insanların yedi alışkanlığıLiderlikle alakalı yazılan kitaplar içinde son 10 yılın en iyi kitabı olarak değerlendiriliyor. Kişisel, mesleki ve ailesel sorunların çözümlenmesinde ilkesel yaklaşım tanımlanıyor. Özellikle iş yaşamına yeni başlayanların mutlaka kütüphanesinde olması gereken bir kitap. Başarılı aynı zamanda huzurlu bir yaşam için kazanılması gereken alışkanlıkları ustalıkla okurlara aktarıyor.

Savaşçı (Doğan Cüceloğlu)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitap,Kişisel gelişim kitapları dendiğinde Türk yazarlar içinde akla ilk gelen isimlerden biri Doğan Cüceloğlu’dur. Savaşçı kitabında insanların yaşadıkları mutsuzluğun sebeplerini yanlış yerlerde aradığına ve nesnelerden kendilerine mutluluk yaratmaya kalkıştıklarına dikkat çekiyor. Yalın ve akıcı bir dil kullanılan kitap okumada kolaylık sağlamaktadır. Yazar dünyaca üne sahip pek çok düşünürün sözlerine de kitabında yer veriyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı (Mark Manson)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitapAmerikalı Mark Manson bloğunda yazdığı kişisel gelişim ile alakalı yazılarını kitaplaştırmış ve okuyuculara bu haliyle sunmuştur. Dünya genelinde en çok satışa sahip kişisel gelişim kitaplarından biridir. Dikta edici cümleler içermemesi sebebi ile New York çok satanları içinde zirvede yer almıştır. Aynı zamanda diğer kişisel gelişim görüşlerine de eleştiriler içeriyor. Yazar hayatın içinden öğretici örnekler veriyor. Yazarın pozitif bir yaklaşımdan ziyade nelerin üzerinde daha az durulmasının gerektiğine dair doğal bir yaklaşımı var.

Babil’in En Zengin Adamı (George S. Clason)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitapKitap, paraya karşı bakışınızı ve ekonomi üzerine olan hikayeler ile hayatınızda değişim yaratmayı hedefliyor. Mali sorunlarınıza karşı bakış açınızı değiştirip daha iyi anlamınızı ve çözüm üretmenizi sağlıyor. Geleceğe yapılacak yatırımların kolay yollarını anlamanızda katkıları olacak.

Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupery)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitap7’den 70’e herkesin merakla okuduğu çok popüler kitaplardan biri. Kısa bir öykü olan kitap, hayata bakış açınızı baştan aşağı değiştirecek güce sahip. Aslında büyükleri hedef alan bir çocuk kitabı. Okurlara hayattaki en iyi şeylerin aslında basit şeyler olduğunu, asıl zenginliğin başkalarına bir şeyler katabilmek olduğunu hatırlatan bir kitaptır. Herkesin birkaç kez okumaktan keyif alacağı başarılı bir kişisel gelişim kitabıdır. 2020 yılının başından beri ilk 10’dan düşmeyen kitaplar arasında da yerini almıştır.

Hayatı Yeniden Keşfedin (Jeffrey E. Young, Janet Klosko)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitapMutsuz olmanıza sebep olan alışkanlıklardan nasıl kurutulmanız gerektiğini anlatıyor. Kitapta; mutsuz ilişkiler, evhamlı bir hayat, aşağılık duygusu yaşama gibi konular hakkında mesaj veriyor. Farkında olmadan kabul edilen inanışları değiştirme şansı elde edebilirsiniz.

Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin (Richard Carlson)

kişisel gelişim, kişisel gelişim kitapları, yazar, kitapHuzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak şeyleri Dert Etmeyin kitabında günlük hayatta pek çok kez yaşanan olayların kitap haline getirilmiş şeklidir. Bu kitap bilmediğiniz değil farkında olmadıklarımız hakkında farkındalık yaratmak amacı için yazılmış mutlaka okunması gereken bir kişisel gelişim kitabıdır.

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu