İK Blog

Başarınıza Başarı Katacak 7 Önemli Girişimcilik Taktikleri

Herhangi bir sektörde çalışan ve kendine artı bir değer katmak isteyen herkes girişimci olabilir. Peki başarılı bir girişimci karakterine sahip olabilmek için neler yapılabilir?

Kariyer yolculuğunda herkes doğru adımlar atmaya ve başarılı olmaya çalışır. Ancak şunu biliyoruz ki zamanımızı doğru kullanmak bizi başarıya yaklaştırır. Dünya üzerinde herkes başarılı olmak için kendi planlamalarına göre bir uğraş sergiler.  Başarılı olan insanların kariyerlerine, çalışma biçimlerine baktığımızda ise herkesin kendine özgü bir stili olsa da her başarının ardında mutlaka inanç ve özgüven yer aldığını görürüz.

Kariyeriniz, mesleğiniz ne olursa olsun günümüz dünyasında herkesin sahip olması gereken kimliklerden biri girişimcilik olmalı. Hem farklı yollardan düşünme yapısını öğrenmek hem de trendleri takip ederek oluşabilecek fırsatları yakalamak herkese artı değer katacak bir yetenektir. Bir işin geleceğini tahmin etmek ya da öngörme gibi bir yeteneği sahip olmak,  tüm kariyeri boyunca kendisine yarar sağlar.

Girişimcilik Taktikleri

Girişimcilik yeteneklerini pekiştirmeniz adına dünyanın en ünlü girişimcilik konseyi üyelerinin verdiği tüyoları sizin için derledik;

1.İşe İlgi Duymadığınız Sektörleri İncelemekle Başlayın

laptop speakers not working

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, kendi sektörünüz özelinde yeni gelişmeler ve uygulamalardan haberdar olmanız gerekli. Ancak buna ek olarak, girişimcilik kasınızı geliştirmek adına ilgi duymadığınız sektörlerdeki yeni fikir ve uygulamaları incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Kendi sektörünüz ile çapraz ortaklık kurulacak sektörleri de incelemekte en iyi çözümlere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

2.Sosyal Medyayı İyi Kullanmayı Öğrenin

sosyalmedya

İş hayatında iletişim içerisinde olduğunuz müşteri, tedarikçi, ortak vs. herkes için sosyal medya hesaplarınızın güncel ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gerekir. Çünkü günümüz dünyasında insanlar biriyle etkileşime geçmeden önce sosyal medyadan araştırma yaparlar. Bu sebeple kariyer tecrübelerinizi ve iş hedeflerinizi görmek onlar için etkili bir muhatap olduğunuzu gösterecektir. Tüm bunlar sayesinde karşınızdaki kişilerin size karşı güveni artar ve yapacağınız herhangi bir işe sağlam adımlarla başlamanızı sağlar.

3.Doğru Düşünce Yapısı Geliştirin

dusunceli042020

Bir girişimci için kafasına erişebilmek için düşünce sisteminizde geliştireceğiniz ilk adım, sistematik düşünce yapısına geçmek olacaktır. Bir iş için neyin daha öncelikli olduğunu, neye nasıl odaklanacağını, işin süreci ve başarısını büyük oranda etkiler. İş ortamı içerisinde bıkkınlık, tükenmişlik, başarı korkusu, çabuk pes etme gibi olumsuz davranışlar işi yavaşlatırken, sistematik çalışmak bunu engelleyecektir. Zihninizi yeniden programlamak için sistemsel çalışmaya başlamalısınız.

4.Enerjinizi Doğru Zamanlar İçin Saklayın

1577081938 YER NDE ENERJ N Z ARTTIRMANIN 7 YOLU 6

Zamanlama iş hayatında önemli bir faktördür. Birçok fikre sahip olan girişimciler için bile enerjilerini doğru işe aktarabilmek ve zamanı verimli kullanabilmek ekstra önem taşır.

5.Sürekli Pivot Edin

JobSeekerThinking

Bir girişimci olarak, ürün veya hizmetinizi pazarla buluşturduğunuz andan itibaren varsayımlarınızı test etmeye başlarsınız. Pivot etmek, bu varsayımlardan çalışmayanları hızlıca fark edip gerekli değişiklikleri yapmaktır.

Girişimciler için pivot etmek, etkili ve doğru karar almalarını sağlar. Kendi geliştirdiği sistematiğe uygun biçimde her girişimci pivot etmeyi öğrenmelidir; çünkü teknoloji geliştikçe, pazar yapısı ve müşteriyle buluşma teknikleri de değişecektir. Pivot etmek aslında önemli bir prensiptir, ancak çoğu zaman unutulur. Başarıya ulaşamadığınız vakit bunu kabul etmeyin. Daha çok pivot edin ve başarıya ulaşana kadar araştırmayı bırakmayın.

6.Hayat Boyu Öğrenmeyi Kendinize Amaç Edinin

kitap okuyan biriyle arkadas olmak 4249

Sadece mesleğiniz ve sektör özelinde değil, hayatınızın her anında öğrenmeye açık olun. Kendinizi ve bilginizi taze tutacak alanlarda kendinizi geliştirin. Sürekli harıl harıl kitap okumak, makale incelemek ve testler yapmak değildir sürekli öğrenmeye çalışmak. Kendinize değer katacağını düşündüğünüz her alan ve her konu için zaman yaratın.

7.Çapraz İş Birliği İhtimallerini Değerlendirin

networkGünümüzün rekabetçi iş piyasasında başarı elde etmek, tipik olarak bir araya getirilmemiş alanlar arasında yaratıcılık ve karşılıklı işbirliğinin birliğinden oluşan bir kombinasyonu gerektirir. Bu işbirlikçi potansiyeli görebilenler genel olarak ‘’iş yapısına farklı açıdan bakan insanlar’’ olarak görülse de, aslında ‘’en doğal kombinasyonu sezenler’’ olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu