İK Blog

Beyaz Yakalılara Özel Meslek Hastalıkları

İş hayatında beyaz yakalılara özel olarak adlandırılan meslek hastalıkları neler?

İş hayatı günlük gülistanlıktır, sinir ve stres uzağımızdan yakınımızdan geçmez, diyen bir kişinin bile olmadığını hepimizi çok iyi biliyoruz. Ancak uzun yıllardır bildiğimiz, kulaktan kulağa dolaşan meslek hastalıklarına da aşinayız. Her mesleğin sebep olduğu belli başlı rahatsızlıklar olabilir, beyaz yaka da ise daha çok stres odaklı hastalıklardan söz ediliyor. Hatta kullandığımız stres kelimesi bile başlı başına bir hastalık olarak adlandırılıyor.  İşte beyaz yakalıların muzdarip olduğu bu meslek hastalıklarınızı sizin için derledik.

Beyaz yaka hastalıklarına geçmeden önce onları bir analizden geçirirsek;

  • Beyaz yakalılar; genellikle büyük şehirlerde çalışır, iyi eğitim alır, yaka kartları ve title’leri ile tanımlanır, ayrılmaz parçaları laptopları ile çalışır, gerektiğinde solo ancak çoğunlukla ekip ile birlikte çalışır, kariyerleri ön plandadır, hiç bir şeye yetişimekmekten şikayetçidir.

Peki iş hayatları onları hangi meslek hastalıklarına iteler?

Fiziksel Ağrılar

belagrisi

Hem beyaz yaka hem de mavi yakanın en çok şikayet ettiği ağrılardır. Genelde en sık rastlananı bel ve boyun ağrılarıdır. Beyaz yaka özelinde, masa başında sürekli oturarak çalışmak ve bütün gün hareketsiz kalmak bu ağrıların temel sebebidir.

Stres

stressed business woman table with tablet 23 2148095757

Özellikle metropol şehirlerde yaşayan, trafikten ve uzun mesai saatleri sebebiyle tüm çalışanlarda görülme olasılığı en sık hastalık olarak tabir edilen durumdur. Özellikle beyaz yakalıların başarı hedeflerinin yüksek olması, beklentilerinin sürekli artışta olması stresi arttırmaktadır.

Kronik Yorgunluk

Throbbing headache? Do you know how to recognise a neck related ...

Strese eş değer görülen kronik yorgunluk için, yoğun tempoda çalışan beyaz yakalının mental olarak yaşadığı yorgunluğun vücuduna nüksetmiş halidir diyebiliriz.

Tatminsizlik

İŞ YERİNDE MUTSUZUM, İŞİMİ SEVMİYORUM!
Hırslı beyaz yakalıların en sık karşılaştığı meslek hastalığıdır. Kariyerleri bir yana genelde Statü ve para için kendi kendini yıpratma hastalığıdır. Bu sebeple tatminsizlik için çağın hastalığı ve beyaz yakalının en kronik hastalığı diyebiliriz.

Sosyalleşme Sıkıntısı

Beyaz Yaka Çalışanları ANDROID mi IOS mu Tercih Ediyor ? | https ...

Sosyalleşme konusunda vakit ayıramayan veya odaklanamayan beyaz yakalılar.. bunun da bir meslek hastalığı sanıldığını biliyor muydunuz? Genellikle iş yoğunluğundan dolayı ilişkiler konusunda sıkıntı yaşayan bir çok beyaz yakalı var. Hiç bir zamanlamanın uygun olmadığı güne denk gelmesi en büyük problem. “Bu akşam olmaz mesaiye kalmam lazım, “Hafta arası gerçekten zor oluyor”, “Köprüyü geçmek ekstra külfet olur şimdi”, “Yarın sabah toplatım var başka güne alsak?”, Tamam o zaman hafta sonu bir plan yaparız.”

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu