İK Blog

İş Hayatında Depresyona İyi Gelecek Beslenme Önerileri

Depresyona iyi gelen beslenme önerilerini sizin için araştırdık.

Bazen özel hayatımızda yaşadığımız olaylar, bazen iş hayatında yaşadığımız stres bazen de mevsim özelliklerinden kaynaklanan durumlar bizi depresyona sürükleyip ruh halimizi ve dengemizi bozabilir. Depresyondan çıkmak için ilk adımı ise iyi beslenmeyle atmak mümkün. Peki depresyona iyi gelen yiyecekler neler? Depresyondayken nasıl beslenmeliyiz?

Dünya’da ve ülkemizde son dönemde bir çok kötü olaya tanık olduk. Yangın felaketleri, küresel ısınma, depremler ve en önemlisi korona virüsü derken kendimizi psikolojik olarak iyi hissedecek bir neden bulamadığımızı fark ettik. Ancak bu durumların geçici olduğunu ve hayatın bir şekilde devam ettiğini de unutmamamız gerek.

Bu durumda kendimizi depresif ruh halinden kurtarmak için ilk etap olarak beslenme şeklimizi düzeltmekten başlayabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak, enerjimizi yükselten ve serotonin düzeyimizi arttıran yiyeceklere yönelmemizin tam zamanı.

Bilimsel olarak faydası gösterilmiş sağlıklı ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz uygulamalarının artık depresyon gibi pek çok duygu durum bozukluklarında koruyucu ve hatta tedavi edici bir rolü olduğu da bilinen bir gerçek. Bu sebeple sizler için günlük hayatımızda bil hassa iş yerinde depresif ruh halinden korunmak için beslenme tüyoları hazırladık;

Serotonin Düzeyini Yükselten Kabuklu Yemişler

kabyklu yemiş ile ilgili görsel sonucu

Kaju fıstığı, ceviz, fıstık, badem gibi kabuklu yemişler; susam, kabak çekirdeği ve ayçiçeği gibi çekirdekler; soya fasulyesi ve buğday, pirinç ve mısır gibi tahıllar serotoninin ön maddesi triptofandan zengin gıdalardır. Bu gıdalardan dengeli şekilde tüketmek karaciğer ve kanda triptofanı, dolayısıyla da serotonin düzeyini yükselterek beynimizdeki kötü duygu ve düşünceleri defetmemize yardımcı olabilir.

Enerji Yükselten, Protein Açısından Zengin Besinler

balık et protein ile ilgili görsel sonucu

Yağsız et, özellikle de bu mevsimde ülkemizde bolca bulunan balık çok değerli bir protein kaynağıdır ve sık sık tüketilmesi hem içerdiği aminoasitler hem de çok değerli bir enerji kaynağı olması itibariyle kendinizi iyi ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Yağsız et ve taze balık kadar, ızgara yağsız tavuk göğsü de protein ve enerji kaynağı olarak güzel bir seçenek olabilir. Çalışmalar, günlük protein ihtiyacımızın %20 kadarının sağlıklı hayvansal kaynaklardan, geri kalanının ise bitkisel kaynaklı proteinlerden karşılanması gerektiğini gösteriyor.

En sağlıklı protein kaynaklarından balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığı açısından gösterilen faydaları dışında, Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada omega-3 düzeyleri yüksek olan bireylerin omega-3 seviyeleri daha düşük olan bireylere kıyasla depresif durumlarla daha az karşılaştıkları ve semptomları da daha hafif yaşadıkları saptandı. Gerçekten de omega-3’ten zengin beslenmenin bizi depresyondan da koruyacağı yönünde bulgular mevcut. O halde haftada en az 2 ya da 3 porsiyon sağlıklı balık yiyoruz.

Antioksidan Deposu Stresten Koruyan Kırmızı Meyveler

kırmızı meyveler ile ilgili görsel sonucu

Antioksidan deposu kırmızı meyvelerin bizi hem fiziksel hem de psikolojik streslerden koruduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Kırmızı meyveler, vücudumuzda stresle baş etmemize yardım eden kortizon hormonumuzun dengeli bir şekilde salgılanmasına katkıda bulunur.

Gerginliğe En İyi Çözüm Muz ve Bitter Çikolata 

muz ve bitter çikolata ile ilgili görsel sonucu

Hani ruh halimiz düşünce tatlı bir şeyler yemek isteriz ya, muz ve bitter çikolata sevenlere müjde. Stres ve depresyondan korunmada önemli rolü olan serotonin hormonunun ön maddesi triptofan ve melatonin açısından muz ve bitter çikolata oldukça zengin besinlerdir ve canınız tatlı çektiğinde tüketeceğiniz ufak porsiyonlar emin olun çok işinize yarayacak. Üstelik muzda bulunan magnezyum, uyku kalitesi bozukluğu ve gerginlik üzerinde çok olumlu etkilere sahiptir.

Depresyonu Azaltan D Vitamini

protein ile ilgili görsel sonucu

Son yıllarda pek çok sağlık sorunu ile birlikte duygu durum bozuklukları ile de ilişkilendirilen bir başka mikrobesin ögesi de D vitaminidir. Bu vitaminin yanınızda olabilmesi için zengin D vitamini kaynakları olan süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, mantar ve balık tüketebilir ya da güvenilir, hazır D vitamini desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Serotonin Düzeyini Artıran B12 Vitamini

b12 için ne yemeliyiz ile ilgili görsel sonucu

Vücudumuzda folik asit ve B12 vitamini düzeyleri düştüğünde, serotonin düzeylerinin de azaldığı yönünde çalışmalar var. Depresyon dönemi Folik asit ve B12 vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, işlenmemiş yulaf ve tam tahıl ürünleri, ayçiçeği, portakal, baklagiller, yağsız kırmızı et ve deniz ürünlerinin tüketilmesi akılcı bir yaklaşım olur.

 

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu