En Çok Tercih Edilen Mülakat Teknikleri Nelerdir?

İnsan Kaynakları profesyonelleri tarafından en çok tercih edilen mülakat tekniklerini sizin için derledik.

İş hayatında başarıya ulaşmak isteyen herkesin geçtiği ilk adım iş mülakatlarıdır. Aday kendine uygun pozisyona başvurur, uygunsa görüşmeye çağrılır peki sonra onu neler bekler? İnsan Kaynakları profesyonelleri bu aşamada neler yapar?

İnsan Kaynakları profesyonelleri pozisyona uygun olarak online platformlara verdikleri ilan sonrası başvuruları belirli filtrelerden geçirirler. Sonraki adım ise filtrelenen ve pozisyona uygun profillerle mülakat gerçekleştirmektir.

Pandemi sebebiyle şuan neredeyse tüm mülakatlar video konferanslarla yapılıyor olsa da, son dönemde video mülakatların sayısı genel olarak da artmıştı. Hem zaman tasarrufu sağlamak, hem pratikliği, hem de  kaydedilebilir olması açısından video mülakatlar insan kaynakları profesyonellerinin yeni gözdesi diyebiliriz.

Peki yüz yüze mülakatlarda kullanılan türler nelerdir? Bir işe girerken ne tür mülakat türleri ile karşılaşabiliriz? En sık tercih edilen 5 mülakat türünü sizin için derledik;

1. Yapılandırılmış Mülakat

Bu görüşme türünde İnsan Kaynakları profesyonelleri önceden hazırladıkları spesifik sorulardan oluşan bir liste üzerinden gider. Bu listedeki sorular, adayın eğitimi, iş geçmişi, deneyimleri, kişilik ve karakter özellikleri paralelinde ilerler. En basit ve sık kullanılan mülakat türlerinden biridir. Esnekliği genel olarak fazladır. Adayın verdiği cevaplar daha fazla sorunun ve cevabın ortaya çıkmasına sebep olur, bu da İK profesyonelinin daha çok araştırma yapması anlamına gelmektedir.

2.Yapılandırılmamış Mülakat

Aday için en rahat geçen ve stressiz geçen mülakattır. Genel olarak planlanmaz ve aday rahatça konuşarak görüşmenin gündemini belirler. Tek bir dezavantajı vardır İK profesyonelince mülakatı kontrol etmek biraz zordur. Görüşme esnasında konu ilgisiz yerlere doğru kolaylıkla dağılabilir. Bu görüşmeyi genellike deneyimki İK profesyonelleri yapar. Böylece subjectif olabilir ve adaylar arasında seçim yapabilir.

3. Panel Mülakatı

Mülakat soruları 1 : "Sizi neden işe alalım?" | Kariyer Rehberi

Panel tipi mülakatlara genellikle büyük şirketlerde ya da kamu kuruluşlarında rastlanır. Adayın görüşeceği kişi sayısı 2-5 arasında olur. Bu kişiler genellikle İK profesyoneli, departman yöneticisi ve ilgili departmanların uzmanlarından oluşur. Görüşme adaylar için biraz stresli geçebilir. Birden fazla kişiye kendini tanıtıp anlatmak biraz zorlu olabilir. Görüşmeciler içinse birinin atlayacağı her hangi bir durumun diğeri tarafından yakalanacak olması kolaylıktır. Mülakat sonunda aday ile ilgili karar oy birliği ile belirlenir.

4. Stres Mülakatı

stres mülakatı – Senem Anıl

Adayı en çok zorlayan ve çıkmaza sokan mülakat tekniğidir. Herhangi gergin ve stresli bir durumda adayın nasıl bir reaksiyon verdiğini anlamak üzerine yapılan mülakatlar gergin geçmektedir. Görüşmeci aniden sert tepkiler verebilir, adayın performansını iğleneyecek ve eleştirecek yorumlarda bulunabilir.

5. Grup Mülakatı

Grup mülakatı nedir? - Kariyer Haberleri

Genellikle toplu işe alımlarda havacılık sektörü, bankacılık gibi alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Adaylar gruplara ayrılır. İK profesyonelleri gruptaki adaylara özel bir case verir. Gruptaki adayların birbirleriyle case i tartışmaları beklenir. Adayla sırayla görüşlerini ve çözümlerini dile getirir. Görüşmeciler adayları dinler ve vücut dillerini inceler. Liderlik, uyum sağlama, hitabet ve problem çözme yeteneklerini değerlendirmeye alır.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu