Galeriler

Üniversite Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir

Üniversite tercihlerine çok az bir süre kaldı. Peki Üniversite tercihleri yapılırken nelere dikkat edilmeli?

2021 Yükseköğrenim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte binlerce öğrenci için tercih heyecanı başladı. Aylardır üniversite hayali kuran gençler şimdi tercihlerin belirleneceği kritik maratona hazırlanıyor. Bu önemli süreçte, aylardır sınava hazırlanan öğrencilerin kafasında soru işaretleri belirmekte. Üniversite adayları gelecekte yapacakları meslek için üniversite seçimi sırasında nelere dikkat etmeli? Üniversite seçilirken hangi olanaklara bakılmalı? İyi bir üniversite tercihi nasıl yapılır? AYT ve TYT sonuçlarına göre üniversiteler nasıl tercih edilir?

Üniversite tercihi yapacaklar için üniversite tercihi oluşturma rehberi hazırladık.

universite

Üniversitelerin sosyal medya hesaplarını takip edin

Birçok üniversite, kampüslerindeki imkanları ve gelişmeleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Üniversitedeki öğrenci hareketlerinden ve üniversitenin sosyal yaşamından haberdar olmanız için sosyal medya hesaplarına ve okulun web sitesine bakmanız iyi olacaktır.

universiteler

Okulların mesleki olanaklarına bakın

Gideceğiniz okulda yıllarınızı geçirecek olsanız da üniversitenin amacı sizi geleceğe hazırlamaktır. Her ne kadar eğlenceli ve faal bir okula gitseniz de okulun sizi mesleki anlamda geliştireceğinden emin olmanız lazım. Bunun için okulun size sağlayabileceği staj imkanları hakkında bilgi edinmeniz gerekmekte.

yks tercihleri

Okulun kampüslerinde bir tur atın

Eğer ki kafanızdaki üniversiteye ulaşım imkanınız varsa üniversitenin kampüslerinde dolaşmanız ve oradaki insanlarla ufak sohbetler etmeniz fikirlerinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın ki bütün üniversiteler aday öğrencilerin okula girmesine sıcak bakmaktadır. Gelecekteki okulunuzu gezmekten sakın çekinmeyin!

universite tercihleri

Akademik kadroya göz atın

Unutmayın ki bir üniversitenin kültürünü o üniversitede ders veren hocalar oluşturur. Nasıl bir kültür içinde zaman geçireceğinizi bilmek, üniversite tercihleri için çok önemlidir. Akademik kadroyu araştırırken hocaların deneyimlerinin, ilgi alanlarının ve eğitim metotlarının sizi ne kadar tatmin edeceğini düşünün. Unutmayın ki seçeceğiniz üniversitenin akademik kadrosu sizin kişisel gelişiminizde çok etkili olacaktır.

universite siralamasi

Mezunlarla ve öğrencilerle iletişime geçin

Üniversite tercihleri sırasında o okulda zaman geçirmiş kişilerin tecrübelerinden faydalanmak çok önemlidir. Bir zamanlar o sıralarda oturmuş kişilerin şu an neler yaptığını bilmek üniversite tercihlerinizin şekillenmesinde çok yardımcı olacaktır. Araştırdığınız okulun mezunlarına üniversite derneklerinden veya sosyal medya üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Geleceğinizi planlarken tecrübeli kişilerden faydalanmak tercihlerinizi şekillendirecektir.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu